Ahşap Yapıya Belediyeden Ruhsat Alınır mı?

Ahşap evimi yaptırmayı planladığım alan tahmini 270 metrekare, tek burada bir noktaya uyarı çekmek istiyorum.Belediyelerin imar konusunda değişik uygulamaları var. Örneğin benim arsamın yer aldığı yerde TAKS yani Taban Alan Katsayısı 0,iki5 ve bu şu demek oldu , mimari amaçlı kullanabileceğim taban alanın toplamı 67,5 miki’yi geçemiyor.Bunu hesaplarken ( Toplamında Alan x TAKS) formülünü uyguluyoruz.Düşündüğüm ahşap evin metrajı 100-120 metrekare kadar olduğu amaçlı dubleks bir konut yaptırmam gerekmektedir .Bu seferde karşımıza KAKS yani Kat Alanı Katsayısı çıkıyor. Tekrardan kendisinin arsamdan misal vereceğim KAKS oranı 0,60 olduğu amaçlı bu seferde tekrardan ( Toplamında Alan x KAKS) formülü ile 162 m2 sunucuna ulaşıyorum ki benim ihtiyacım kalan alan 67,5×2=145 m2 ve bu benim amaçlı gayet yeteri kadar bir alan.

Dikkat edilmesi gerekli olan bir hususta şu; Belediyelerin imar konusunda ahşap evlerle ilgilenen birbirinden değişik uygulamaları var, bir takım belediyeler alanda imar ya da parselasyon yapılmamış bile olsa ahşap evlerin mobil mimari niteliğinde olmasını göz önüne alarak kolaylıkla müsade veriyorken, bir takım belediyeler aynı betonarme evlerinde olduğu buna benzer kapsamlı imar,ruhsat prosedürlerinin adına getirilmesini isteyebiliyor. Bu konuda sanıyorum bir boşluk olduğundan tamamiyle insiyatifle davranış ediliyor. Bütün bunları göz önünde tutarak arazimizin imar durumunu araştırdıktan bir sonra imar alanı hesabını yapıp kendimiz amaçlı cazip plan seçeneklerini araştırmaya başlıyoruz.

Eğer ki yukarıda bahsettiğim taban alanı konusunda bir sıkıntınız yoksa ahşap daire yapımı yapan şirketlerin internet sitelerinde yer alan ahşap daire modellerinden sizlere hitap edebilecek büyüklükte ve görünümde bir birçok ahşap daire modeli inceleyebilirsiniz . Ne var ki benim buna benzer alan konusunda sıkıntınız var ve birazda kendisinin isteklerinize özel bir ahşap daire projesi olmasını istiyorsanız genel hatlarıyla dilediğiniz ölçüleri ve detayları vurgulayan Kolay bir çizimle başlama yapabilirsiniz.Kütük evlerinde kolon ve kirişler kullanılmıyor, bütün duvarlar taşıyıcı özelliği taşıyor.Bunun amaçlı sizin çizdiğiniz proje taşıyıcı sisteme cazip olmayabilir ancak bu büyük bir sorun değil standart projeler haricinde çalışabilen ahşap daire firmaları küçük değişikliklerle projenizi ahşap taşıyıcı sisteme cazip duruma getirebiliyor.Bu aşamaya geçmeden bir önce tavsiyem Ahşap daire – Kütük daire isimli yazımı okumanızı öneririm.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz