Aidat Geciktirenlere Dava Nasıl Açılır?

 

Apartmanlarda ve sitelerde oturan kat malikleri, yönetim kurulu oluşturarak binaya ait olan asansör, temizlik, elektrik gibi giderlerin hesaplanarak ona uygun şekilde aidat belirlenmesi gerekmektedir. Belirlenen bu aidat yöneticinin belirlediği hesap numarasına her ay düzenli olarak verilmesi gerekmektedir. Kat maliklerinde belirlenen bu aidatı ödemeyen kişiler ise yönetici tarafından belirlenmesi durumunda dava açılabilme hakkına sahiptir. Peki, aidat geciktirme davası nasıl açılır inceleyelim.

 

Aidat Geciktirme Davası

 

Bulunduğunuz site ya da apartmanlar da belirlenen aidatı otursanız da oturmasanız da ev sahibi olarak ödeme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Gider olarak belirlenmekte olan bu aidat mülk sahiplerini ilgilendirdiği gibi eğer ki kiraya veriliyor ise anlaşmanız gereğince ondan da bu tutar talep edilebilir. Fakat sorumlu olan kişi ise mülk sahibidir. Aidat gecikmesi yaşatan kişilere ise yöneticiler gecikme faizi uygulama hakkı bulunmaktadır. Buna göre ise %5 oranında gecikme faizi konulabilir. Eğer ki halen daha aidat verilmiyor ise hakkınızda dava açılması mümkündür. Bu icra takibini de getirmektedir. Aidat geciktirme davası ise Sulh Hukuk Mahkemesi tarafınca açılmakta olup, itiraz etmeniz ise davanın açılmasını engellemez.

Aidat Geciktirme İtirazı

 

Eğer ki mülk sahibi açılan davaya itiraz eder ise mahkeme tarafınca deliller istenilmelidir. Delileri geçerli bulur ise mahkeme yöneticiyi bu durumda sorumlu tutabilir. En doğru dava açma şekli ise avukat yardımı ile yapılması gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz