Aidatı Geç Ödeyen Yüzde 5 Ceza Verecek 

Kat malikleri arasında en çok sorun yaşanmasına neden olan konuların başında aidat yer almaktadır. Bilindiği üzere aidat parasını geç yatıran kişilere apartman yönetimi yüzde 5 oranında ceza kesme hakkına sahiptir. Ancak burada yapılan hata bu cezanın günlük değil aylık olarak işletilmesi gerektiğidir. Yani apartman aidatının geciktirilmesi durumunda bina yönetimi günlük yüzde 0,16 oranında gecikme faizi işletebilir.

Son Ödeme Tarihi Dikkate Alınır

Günlük olarak hesaplanacak gecikme faizi için kişi düzenlenen kat malikleri genel kurulu toplantısına katıldıysa bu toplantının tarihi, katılım gerçekleştirmediyse ise bu durumda kat malikleri genel kurulu tebliğ edildiği tarih temel alınır. Genelde icra takibi başlatıldığı için bu tarih temel alınarak gecikme faizinin hesaplanmasına başlanır.
Ancak bu faiz aylık olarak hesaplandığında yüzde 5 olarak temel alınır. Günlük olarak hesaplanan gecikme faizi için uygulanacak olan oran yüzde 0,16 olarak hesaplanmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta gecikme faizinin uygulanmaya başlanacağı tarihin doğru hesaplanmasıdır.

Kapalı Otopark Hakkı Olan Açık Otopark Kullanabilir Mi?

Bir diğer önemli sorun da otopark alanlarının sınırlı olmasına rağmen araç sayılarının fazla olması nedeni ile otopark sorunudur. Kapalı otopark sahipleri tapularında bu hakları yazılı olduğu için sorun yaşamazken bu kişilerin aynı zamanda ortak kullanım alanı olduğu için açık otoparkları kullanmaları tartışmalara neden olmaktadır. Ancak kanunlar kapsamında kapalı otoparkı olan kişilerin yeterli sayıda açık otopark bulunmaması halinde bunları kullanmaları kesinlikle mümkün değildir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz