Aile İçi Gayrimenkul Devir Prosedürü Nasıl Yürütülür?

Gayrimenkul devir işlemleri çoğu zaman akrabalık ilişkisi olmayan kişiler arasında yapılırken bazen aile içerisinde de gayrimenkul devirlerinin gerçekleştirilmesi gerekebilmektedir. Peki, aile içi gayrimenkul devir prosedürü nasıl yürütülür?

Ebeveynden Çocuklarına Geçen Gayrimenkul Satışı Nasıl Yapılır?

Annesinden ya da babasından konut devri alacak olan çocuklar için hibe tapu devri harçları çok daha yüksek tahsil edildiği için genelde normal konut satışı şeklinde işlem yapılır. Bu işlemde tapu satış devri için yapılacak olanlar normal tapu devri işlemlerinden hiçbir farklılık göstermez. Taşınmazın adresinin bağlı olduğu belediyenin tapu dairesine gidilerek tapu devri gerçekleştirilir. Bu işlem esnasında hem tapuyu devreden hem de tapuyu devir alan aile üyesinden binde 20 oranında tapu harcı tahsil edilir.

Hibe Yolu İle Tapu Devri Nasıl Yapılır?

Tapu devri hibe yolu ile gerçekleştirilecekse bu durumda taraflar tapu dairesine giderek hibe yolu ile tapu devri yapmak istediklerini beyan etmelidir. Yapılacak olan işlemler bedelli tapu devri ile birebir aynı olmakla beraber hibe tapu devri harcı olarak ise taşınmazın belirlenen değerinin binde 68,31’i oranında para ödemesi yapılması talep edilir. Ancak hibe edilen taşınmazın diğer yasal mirasçılarının bu duruma itiraz etme hakkı bulunur. Hibe yoluyla tapu kredi masrafı çok daha yüksek olduğu için genelde bu tip işlemlerde normal satış prosedürü işletilmesi çok daha sık görülen bir durumdur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz