Aile İçinde Tapunun Devredilmesi

Tapunun hibe edilmesi olarak da bilinen, aile içinde tapunun devredilmesi işlemi tapu dairelerinde, gerekli belgeler ve hibe harcının ödenmesi koşuluyla yapılıyor.
Tapu devredilen, gayrimenkul bağışını kabul eden kişiye, tapu devreden kişi tarafından bazı sorumluluklar yüklenebiliyor. Söz konusu sorumluluklar; “belirtilen şeyi yapmak” şeklinde olabildiği gibi, “belirtilen şeyi yapmamak” şeklinde de olabiliyor.

Tapu devretme işleminde, söz konusu gayrimenkul sahibinin, tapuyu eşine ya da çocuklarına devretmesi takdirinde, diğer mirasçıların da saklı pay hakları oluyor. Ve söz konusu mirasçılar istedikleri takdirde bu duruma itiraz edebiliyorlar. Böylece saklı pay hakları bağışlanamadığı için söz konusu haklar korunuyor.

Tapu Devretme İşleminde Gerekli Olan Belgeler;

– Tapusu devredilecek olan gayrimenkule ait tapu senedi
– Tapuyu devreden ve devralan kişilerin nüfus cüzdanları
– Son altı ay içinde çekilmiş olmak şartı ile tapuyu devreden kişinin bir, devralan kişinin ise iki fotoğrafı
– Taraflardan birinin ya da kişinin temsili söz konusu ise temsile ilişkin belge
– Bağışlanacak olan gayrimenkule ait, ilgili belediyeden alınmış emlak beyan değerini gösteren belge.

Tapu Hibe Harcı 2017

Gayrimenkullerin ve mülkiyetten gayri ayni hakların bağışlanmasında, kanuni mirasçılar dışında intifa hakkından, kuru mülkiyet sahibi lehine ivazsız feragat edilmesinde ve süreli intifa haklarında süre dolarak intifa hakkının sona ermesinde kayıtlı değer üzerinden‰ 68,31 oranında ödeme yapılıyor.

Ayrıca tapuyu devretme işlemi rücu şartı ile de gerçekleştirilebiliyor. Rücu şartı ile devretme işlemi; bağışlanan kişinin, bağışı yapandan önce vefat etmesi halinde, söz konusu taşınmazın bağışı yapana geri dönmesine deniyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz