Aile konutu olarak kullanılan konutlarda Medeni Kanun eşlerin haklarını koruyabilmek adına bazı sınırlandırmalar getirebilmektedir. Eşlerin taşınmaz tasarruflarının sınırlandırılma

Eşler Üzerinde Bulunan Gayrimenkulle, Aile Konutu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler
Aile konutu olarak kullanılan konutlarda Medeni Kanun eşlerin haklarını koruyabilmek adına bazı sınırlandırmalar getirebilmektedir. Eşlerin taşınmaz tasarruflarının sınırlandırılması olarak bilinen bu uygulama karşılıklı hakların korunmasını amaçlar.
Aile Konutu Üzerindeki Tasarruflar
Aile konutu olarak kullanılan taşınmazlar üzerinde eşlerden herhangi birinin tek başına tasarrufta bulunması kanunlarla yasaklanmış durumdadır. Ancak bu hakkın kullanılabilmesi için mutlaka ilgili konutun tapu sicil kütüğünde aile şerhi ile kayıt altına alınması gerekir. Eğer tapu sicil kütüğünde bu şerh yer almıyorsa ve diğer eş bu taşınmazı satarsa bu durumda taşınmazı alan kişinin herhangi bir hak kaybı yaşaması söz konusu değildir. 
Ancak taşınmazı devralan üçüncü kişinin habersiz devir yapan eşin akrabası olması ya da mal kaçırma gibi kötü niyetli bir amaç taşıması durumunda tapu devri geçersiz sayılır. Bu durumda malik olmayan eş tapu devrinin geçersiz sayılması için mahkemeye iptal davası açma hakkına sahiptir. Mahkeme yapılacak olan başvuruyu inceleyecek ve haklı bir neden bulması durumunda iptale karar verecektir. 
Taşınmaza Yönelik İşlemler Nelerdir?
Aile şerhi olarak kayıt altına alınan taşınmazın kiraya verilmesi durumunda diğer eşin mutlaka buna rıza göstermesi ve bu rızanın belgeler ile gösterilmesi gerekir. Bu rıza olmadan kesinlikle kiralama işlemi yapılamaz. Yine bu taşınmazın ipotek olarak teminat gösterilmesi ya da üzerinde irtifak kurulması söz konusu değildir. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.