Aile Konutu Satılır mı?, Aile Konutu Nasıl Satılır?

Aile konutu ile ilgili sizlere daha önceki makalelerimizde de çok fazla bilgi verdik ve özellikle aile konutu ile ilgili ne tür işlemler yapılabileceğini aktarmaya çalıştık. Hangi durumlarda kiralanabileceği, ya da kiralama işlemleri için neler yapılması gerektiğini artık biliyoruz, peki sahip olduğumuz aile konutu satılabilir mi? Eşler arasında ortak mal olarak kabul edilen ve ortak paylara sahip olunan bu emlağın satışı için de yine kiralama işlemlerindeki durum karşımıza çıkıyor. Aile konutu şerhi imzası varsa eğer bu emlak satışa sunulsa bile, ya da satılsa bile yapılan her türlü işlem geçersiz sayılıyor.

Özetle, bu emlakların satışının yasak olduğunu söylemek doğru olacaktır. İzni ya da haberi olmayan eş her zaman olduğu gibi dava açabilme hakkına ve ev üzerindeki payını isteme hakkına sahip! Daha çok erkekler bu konuda akıllıca davrandıklarını zannederek sahte imzalar ile belge düzenlemeye gidiyor ve aile konutunu satışa çıkartıyor ancak eşlerden diğeri bir dava açarak satışı iptal edebiliyor, üstelik belli miktar para cezası da beraberinde geliyor.

Eğer satış gerçekleşmiş ve eşlerden diğerinin bu olaydan çok sonra haberi olmuşsa gerekli dava açılarak tapunun iptal edilmesi sağlanabiliyor. Şöyle bir detay söz konusu eğer ki 3. Şahıs, yani evin yeni sahibi aile konutu olduğundan haberdar değil ve bununla ilgili hiçbir bilgiye sahip değilse, satış yasal hale geliyor ancak aile konutu olduğunu bildiği halde sözleşmeyi imzalamışsa satış iptal ediliyor. Eşler arasında yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle genellikle satışa çıkarılan bu konutlar davalar ile birlikte iptale dönüşüyor. İnsanlarımız genellikle bilinçsiz hareket ediyor ve birçokları da aile konutu sözleşmesi konusunda çok daha amatörce davranıyor diyebiliriz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz