2017 Aile Konutu Şerhi Dilekçesi 

Çiftlerin birbirleri ve çocukları ile beraber oturmak üzere beraberce karar vererek ikamet ettikleri yaşam alanları aile konutu olarak kabul edilmektedir. Bu ortak yerleşim alanları istenildiği takdirde tapu üzerinde de belirtilebilmektedir. Peki, 2017 aile konutu şerhi dilekçesi nasıl yazılır?

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Tapu sahibi olan eşin diğer eşten habersiz olarak tapu üzerinde hiçbir işlem yapamamasını sağlayan hukuki işleme aile konutu şerhi adı verilmektedir. Bu işlem sayesinde eşlerin ikisinin de rızası alınarak tapu işlemleri yapılır.
Aile Konutu Şerhi Dilekçesi Örneği 2017
…………. TAPU SİCİL MÜDÜRLÜĞÜNE

AİLE KONUTU ŞERHİ 

KOYDURMAK İSTEYEN :
ADRESİ :
KONU   : Aile konutu şerhi konulması talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR :
1. Tapuda,….. Mevkii ……Pafta ……Parsel’de kayıtlı bulunan taşınmaz eşim …………. adına kayıtlıdır. Söz konusu taşınmazı eşim ile birlikte yıllardır ortaklaşa yaptığımız tasarruflar ve çalışmalar neticesinde almış bulunmaktayız. Almış olduğumuz bu taşınmazda birlikte oturmaktayız. Aile konutu olarak özgülenmiştir.

2. Medeni Kanunun madde 194/3 “….Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin konulmasını isteyebilir..” hükmü uyarınca taşınmaza aile konutu şerhi konulmasını istiyorum.

NETİCE VE TALEP : Yukarıda arz ve izah ettiğim nedenlerden dolayı Tapuda,….. Mevkii …Pafta …Parsel’de kayıtlı bulunan taşınmaz üzerine aile konutu şerhinin konulmasına karar verilmesini arz ve talep ederim.

Saygılarımla.
Ad Soyad

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz