Sağ kaldığınız sürece yaşantınızı sürdürdüğünüz ve birlikte hareket ettiğiniz konutlar aile konutları olarak karşımıza çıkıyor ve bu konutlar hakkında yapılacak işlemler de iki tar

Aile Konutu Şerhi İle Alakalı Dilekçe Örneği
Sağ kaldığınız sürece yaşantınızı sürdürdüğünüz ve birlikte hareket ettiğiniz konutlar aile konutları olarak karşımıza çıkıyor ve bu konutlar hakkında yapılacak işlemler de iki tarafın da net kararları olması gerekiyor. Ortak alınacak kararlar ile hareket edebileceğiniz ve konut üzerinde söz sahibi olabileceğinizi unutmayın bu yüzden ayrılık ya da ölüm gibi bir durumda tek başınıza karar alamıyorsunuz ve karşı tarafın da rızasını almak zorundasınız! Aile konutlarında tapuda tek bir eşin ya da her iki eşin de adı yazabiliyor ancak bu formalite bir durumdur sonuçta konut ortaktır ve karar alınacağı zamanda gerekli karar birlikte alınır. Tapuda yazan isimin herhangi bir önemi yoktur, yani konut için bir çalışma yapılacağı zaman tapu üzerinde benim ismim yazıyor gibi bir savunma ile söz sahibi olamazsınız. 
Tapuya konulacak olan aile şerhi ile birlikte bu konutun 3. Bir şahsa ya da herhangi birine satılması ya da devredilmesi resmi bir şekilde engellenmiş olunuyor ve bunun için de ilgili kuruma bir dilekçe yazarak başvuruda bulunmanız gerekiyor. 
Dilekçe yazarak resmi başvurunuzu yapabiliyorsunuz ve bu başvuru değerlendirme altında tutularak sizlere en kısa sürede geri dönüş yapılıyor. Herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir ve dilekçe genellikle geri çevrilmez bu yüzden doğru bir şekilde dilekçeyi ilettiğiniz takdirde sizler de tapuya şerh koydurabilir ve satışı engelleyebilirsiniz. Farklı bir adreste yer alan ve birçok sitede de örneğini bulabileceğiniz dilekçe örneğini siz değerli ziyaretçilerimiz için paylaşmak istedik. Dilerseniz ilgili kuruma giderek yetkili bir isimden de bilgi alabilir ve dilekçenin nasıl doldurulması gerektiğini daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bir alt kısımda gerekli dilekçe örneği sizlere sunuluyor. 
Aile konutu şerhi dilekçe örneği..
TAPU SİCİL MÜDÜRLÜĞÜNE
AİLE KONUTU ŞERHİ 
KOYDURMAK İSTEYEN: 
ADRESİ:
KONU: Aile konutu şerhi konulması Talebinden ibarettir.
AÇIKLAMALAR: 
1. Tapuda,….. Mevkii ……Pafta ……Parsel’de kayıtlı bulunan taşınmaz eşim …………. adına kayıtlıdır. Söz konusu taşınmazı eşim ile birlikte yıllardır ortaklaşa yaptığımız tasarruflar ve çalışmalar neticesinde almış bulunmaktayız. Almış olduğumuz bu taşınmazda birlikte oturmaktayız. Aile konutu olarak özgülenmiştir.
2. Medeni Kanunun madde 194/3 “….Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin konulmasını isteyebilir..” hükmü uyarınca taşınmaza aile konutu şerhi konulmasını istiyorum.
NETİCE VE TALEP : Yukarıda arz ve izah ettiğim nedenlerden dolayı Tapuda,….. Mevkii …Pafta …Parsel’de kayıtlı bulunan taşınmaz üzerine aile konutu şerhinin konulmasına karar verilmesini arz ve talep ederim. Saygılarımla.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.