Türk Medeni Kanunu, aile konutu ile ilgili sınırları çizmiş durumda ve eşlerin ortak karar almadıkları takdirde bu konutlar üzerinde herhangi bir şey yapılamayacağını net bir şekil

Aile Konutu Şerhini Kaldırma, Nasıl Kalkar?
 
Türk Medeni Kanunu, aile konutu ile ilgili sınırları çizmiş durumda ve eşlerin ortak karar almadıkları takdirde bu konutlar üzerinde herhangi bir şey yapılamayacağını net bir şekilde söylüyor. Aile konutu, ortak mal olarak karşımıza çıkıyor ve bu yüzden tek taraflı herhangi bir işlem yapmak da mümkün olmuyor. Eşler arasında en ufak kavga ya da sorunda aile konutu büyük sıkıntı yaratabiliyor çünkü az önce de belirttiğimiz gibi paylaşım ve alım satım işlemlerinde çok fazla sorun yaşanıyor. Aile konutu ile ilgili işlem yapılacak olduğunda mala ortak olan iki kişinin de aynı fikre sahip olması gerekiyor. Ortak karar alındığı takdirde işlemler yapılabiliyor ve sorunsuz bir şekilde süreç başlıyor. 
Aile Şerhi Kalması İçin Tek Şart Var
Aile konutu şerhinin kaldırılması ya da kalkması için tek bir şart var! Bu şartı diğer makalelerimizde de açıklamıştık ve dilerseniz tekrar açıklayalım ve detaylı bir şekilde bir kez daha ele alalım. Aile konutu şerhinin kalkması için eşlerden birinin vefat etmesi gerekiyor ve vefat eden eş ile birlikte sağ kalan eş şerhin kaldırılmasını talep ediyor ve tapu üzerinden bu işlemler yapılıyor. Şerhin farklı durumlarda kalkması mümkün değildir. Sağ kalan eşin talebi yeterli olacaktır ve kısa süre içerisinde şerh tapudan kalkacaktır. Aile konutu daima sıkıntılı süreçleri beraberinde getirir ve özellikle birlikteyken ortak karar almadığınız takdirde bu sıkıntılar biraz daha büyük olacaktır. 
Az önce de söylediğimiz gibi eğer ki bu şerhin kalkmasını istiyorsanız gerekli başvuruyu yapmanız gerekiyor. Başvuru yapıldıktan sonra sizlerden mülk ile ilgili belli başlı belgeler isteniyor ve bu belgeler onaylandıktan sonra gerekli süreç başlıyor. Çok uzun süreli işlemler değildir bunu belirtmek gerekiyor ve kısa sürede sonuçlandığını da eklemek istiyoruz.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.