Resmiyette evli olarak görünen ve birlikte yaşayan insanların ortak yaşam alanlarına aile konutu adı veriliyor ve bu konutlar yasalar çerçevesinde en iyi şekilde korunuyor. Aile ko

Aile Konutu şerhi Olan Ev Kiralanabilir mi?
Aile Konutunu Kiraya Verme Durumu
Resmiyette evli olarak görünen ve birlikte yaşayan insanların ortak yaşam alanlarına aile konutu adı veriliyor ve bu konutlar yasalar çerçevesinde en iyi şekilde korunuyor. Aile konutu için ortak emlak tanımı da yapabiliriz ve bir tarafın rızası olmadan bu emlak hakkında herhangi bir işlem yapılamıyor. Eşinizle aranız kötü, ya da ayrı olsanız bile konut hakkında işlem yapmak ya da satışa sunmak için bile ondan izin almanız gerekiyor. Karşılıklı anlaşmaya varıldığı takdirde kiraya verme işlemi de yapılabilir ancak bir taraf onay vermediği takdirde dava açma hakkınızın da bulunmadığını bilmeniz gerekiyor. Aile konutunu dilerseniz satışa da çıkarabilir ve bir başkasına devredebilirsiniz ancak burada en önemli detay iki tarafında onayının olmasıdır yani ortak mal diyerek tek başınıza herhangi bir işlem yapmanız söz konusu değildir. 
Eşimden İzinsiz Kiralarsam Sorun Olur mu?
Diyelim ki bu konut hakkında herhangi bir işlem yapmak istediniz ve bu konutu kiraladınız! Eşinizi tehdit ya da başka bir yolla durdurmanız mümkün değil çünkü yasalar tamamen onun yanında yer alıyor ve onun hakkını en iyi şekilde savunuyor. Aile konutlarında çok büyük sıkıntılar yaşanıyor ve birçok erkek tehdit yolu ile bu konutları satışa çıkarmayı tercih ediyor. Dava açıldığı takdirde karşı tarafın herhangi bir şekilde hakkı bulunmuyor çünkü yasalara aykırı hareket etmiş oluyor. Kira ya da satış işlemlerinde aranız bozuk ya da ayrı olsanız bile usulüne göre izin alarak gerekli resmi evraklar ile birlikte aile konutu ile ilgili işlemlere başlayabilirsiniz. 
Aile konutu, satış ve kiralamada büyük sıkıntıları da beraberinde getiriyor ancak anlaşmalı bir şekilde ayrılır ya da ortak karar verebilirseniz bu konutların satışında beya kiralanmasında herhangi bir sorun yaşamayacağınızı da belirtmek isteriz.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.