Aile Konutunun Faydaları ve Zararları

Aile konutu basit tanımı ile çekirdek ailenin birlikte oturduğu tapulu evlerdir. Tapu kaydı her emlakta olduğu gibi resmi belge olarak karşımıza çıkıyor ve bir konutun aile konutu olması için eşlerden birinin üzerine olması ya da böyle bir belgenin varlığı zorunlu değildir. Ortak konut kapsamı çerçevesinde değerlendirilir ve en önemlisi de herhangi bir ayrılma ya da ölüm durumunda eşlerden sağ kalan hakkını dava açarak alabiliyor. Faydaları çok fazladır ve özellikle kadınlar için büyük bir avantaj olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bu avantajlardan bir tanesi az önce de belirttiğimiz gibi ölen eşten sonra yalnız kalan kadın emlak sahibi olma hakkına sahiptir ve basit bir evraksa işlem ile evin hakkı olan payını kendi üstüne alabiliyor. Aynı şekilde kadın vefat ettiğinde de erkek hakkını alabiliyor.

Zararları demek biraz yanlış olacaktır ancak sıkıntılı durumlar ile baş başa kalabilirsiniz ve bu genellikle miras durumlarında karşımıza çıkıyor ya da ayrılık durumunda evi değerlendirme konusunda tek başınıza hareket edemiyorsunuz. Yazımızın başında ortak konut, ortak tapu olayından bahsetmiştik ve bu yüzden de ayrıldığınızda yalnızca kendi payınız ile ilgili işlem yapabiliyorsunuz ve bunun için de karşı tarafın rızası olması gerekiyor. Eşler genellikle kavgalı ayrıldıkları için iki tarafta emlaktan faydalanmasın düşüncesi ile izin verme konusunda olumsuz yaklaşımda bulunuyorlar.

Ayrılıkta herhangi bir sorun yaşanmamış ve eşler anlaşmalı olarak ayrılmışsa aile konutu en iyi şekilde değerlendirilebilir. Faydaları ve zararları olarak ayrı tutmak aslında çok da mantıklı değil çünkü anlaşmalı bir durumda sıradan bir konut gibi değerlendirebiliyorsunuz bu yüzden çok büyük sorunlar ile karşınıza çıkmayacağını da hatırlatmakta fayda var! Aile konutu hakkında diğer detaylar için site içi aramadan faydalanmanızı tavsiye ediyorum.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz