Aile şerhi uygulamasının hayata geçirilmesi ile beraber “aile konutu şerhi” konulan tapu sayısı 14 bine yükseldi. Eşlerin ortak yaşam alanı olarak kullandıkları ev hakkında diğerin

Aile Şerhi Konulan Tapu Sayısı 2016 Yılında 14 Bine Yükseldi
Aile şerhi uygulamasının hayata geçirilmesi ile beraber “aile konutu şerhi” konulan tapu sayısı 14 bine yükseldi. Eşlerin ortak yaşam alanı olarak kullandıkları ev hakkında diğerinin izni ve onayı olmaksızın işlem yapmasını engellemeye yarayan uygulama 2016 yılında son derece ilgi gördü. 
Toplam 90 Bin Konuta Ait Tapuya Aile Şerhi Konuldu
 
2016 yılında aile şerhi düşülen toplam tapu sayısı 14 bine yaklaşırken eşlerin beraber yaşadıkları evin hakkında izin ve onay olmaksızın işlem yapmasını engelleyen aile şerhi konulan toplam konut sayısı ise 90 bin 687 olarak açıklandı. 
İlk Uygulama 2002 Yılında Başlanmıştı
Türk Medeni Kanununda 2002 yılında yapılan değişiklik ile beraber eşlerin ortak yaşam alanı olarak kullandıkları evin satışını diğer eşten habersiz yapmasını engellemek amacı ile uygulamaya sokulan aile şerhi özellikle de kadınların haklarının korunmasını amaçlıyor. 
Tapuya Aile Şerhi Koydurmak
Tapusunun üzerine aile şerhi koydurmak isteyen kişilerin Tapu Kadastro İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekiyor. İlgili başvuru evrakları incelenerek konutun aile konutu olduğunun tespit edilmesi durumunda tapu yetkilisi tarafından tapusunun üzerine aile şerhi konuluyor. Konulan bu şerh sayesinde diğer eşin haberi ve onayı olmaksızın tapunun satılması, devredilmesi, tapuya ipotek konulması ya da konut ile ilgili bir kira sözleşmesi bulunuyorsa bunun iptal edilmesi dahi söz konusu olamıyor. 
Aile Konutu şerhi Koydurmayı düşünüyorsanız uzmanlarımızdan yardım alın

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.