Aile yurdu ne demek? Aile yurdu nedir? Aile yurdu herhangi birinin oturması şartıyla, aile bireylerinin geçimi ve barınması için bir evi aileye tahsis etmek demektir. İşte aile yurdu hakkında bilmeniz gerekenler…

Aile yurdu nedir?

Aile yurdu, herhangi bir kişinin kendisinin yada ailesinin işletmesi veya oturması şartıyla, aile bireylerinin hem geçim hem oturması amacıyla herhangi bir evi yada tarım ile sanayiye elverişli taşınmazları aileye tahsis etmesi baz alınarak yurt oluşturması olarak ifade edilmektedir.

Ayrıca aile yurdu hakkında Türk Medeni Kanunu’nda yasal hükümler yer alıyor…

Aile yurdu kurulması için, 386. maddede, konutları tarıma veya sanayiye elverişli olması ve eklentileriyle beraber aile yurdu haline getirilmelidir denmektedir. Bunun yanı sıra 387. maddede de aile yurdu olacak olan taşınmazın büyüklüğü, üzerindeki hakları ve malikin diğer mallarını söz konusu olmadan, ailenin normal geçimi ve barınmasına yetecek ölçüyü geçmemelidir. Madde 389’da ise aile yurdu haline getirilecek olan taşınmazın yurt olması için bazı şartların bulunduğu ifade ediliyor.

Yurdun kurulması için üçüncü kişilerin itirazı olmadığı belirlenirse, mahkeme kuruluşa izin verecektir. Ayrıca tapu kütüğüne şerh edilmelidir. Bunun için madde 390’da herhangi bir taşınmazın aile yurduna çevrilmesi için sadece izne ilişkin mahkeme kararının o taşınmazın tapu kütüğüne şerh edilmesiyle olacaktır. Bu durum ise mahkeme tarafından ilan edilmektedir.

Sizlerinde soruları varsa eğer, alt kısımdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz