Akıllı Ev Nedir?

Özellikle de son dönemde markalı konut projelerinde sıklıkla duymaya alıştığımız akıllı ev teknolojisi büyük bir merak uyandırmaktadır. Yaşam alanlarında konforu attıran ve konut sahiplerine sayısız avantaj sunan akıllı evler geliştirilen teknoloji sayesinde güvenilir ve donanımlı bir hayat sunmaktadır, Peki, akıllı ev nedir?

Akıllı Ev Ne Demek?

Ev otomasyonu olarak tanımlanan akıllı ev teknolojisi ses sistemleri, kamera sistemleri, ısıtma ve soğutma sistemlerinin tek bir merkezden kontrol edilmesini sağlayan özel bir sistemdir. Kurulan merkez üzerinden yönetildiği için kişinin bu sistemlere müdahalede bulunması için evde olma zorunluluğu yoktur.

Akıllı Evin Avantajları Nelerdir?

  • Evlerde sıklıkla yaşanılan su sızıntıları ve gaz sızıntıları gibi istenmeyen durumlarda ana vanayı kapatır ve durumu ev sahibine haber verir.
  • Ev sahibi dışarıdayken yaşanan güvenlik ihlali durumlarında alarm verir ve ev sahibini uyarır,
  • Evin havalandırılması gerekirken ev sahibi yokken bunu yapabilir,
  • Tüm ışıkları kapatabilir ya da istenen seviyeye çekebilir,
  • Odada kimse olmadığında klima ve ışığı kapatarak elektrik tasarrufu sağlar,
  • Ütünün fişini takılı unutmanız durumunda bu ütünün elektrik çektiği prizdeki elektrik akımını kapatır.
  • Toprağın nem durumunu takip eder ve belirlenen orana düştüğü anda bahçenin sulamasını otomatik olarak yapar.
  • Siz evde yokken hırsızların evinize dadanmaması için ışığı ve televizyonunuzu sizin belirlediğiniz saatlerde açıp kapatabilir. Bu sayede evde birilerinin olduğu izlenimini verir ve hırsızları evinizden uzak tutar.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz