Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) için yeni bir gelişme yaşandı. Akkuyu NGS’de ilk reaktör basınç tankı tabanının üretildiği söylendi. 

Akkuyu NGS‘nin inşasını yapan Rosatom kısa süre önce yaptığı bir açıklama ile beraber işlemin iki aşamada tamamlandığını ve tabanın 12 bin tonluk bir baskı gücüyle preslendiğini ifade etti. Basınç tankının tabanı Rosatom’un makine yapım kısmı Atomenergomash’ın çatısı altında AEM Teknoloji AŞ’nin Rusya’nın Volgodonsk şehrindeki şubesi olan Atommash şirketi tarafınca üretildiği belirtildi.

En yüksek bin 40 derecelik iki farklı ısıtma

Üretim sırasında ilk olarak boru şeklinde dövme çelik kesilerek fırınlarda ısıtılmış. Daha sonra ise metal levha elde edebilmek için preslenerek açılması sağlanmış. Sonraki aşamaya geçildiğinde ise taban şekillendirilerek 64 ton ağırlığında, 5 bin 850 milimetre çapında ve 300 milimetre kalınlığına sahip olan ham ocakta, en yüksek 1040 derecelik sıcaklıkta iki farklı aşamalı ısıtma yapıldı. Isıtmalar ve soğutma işlemleri 600 ile 900 derece arasında değişmekte. Bu işlemler ise tam 6 gün kadar sürüyor. Yüzeyin soğuması tamamlandıktan sonra gerekli inceleme işlemleri yapılıyor.

Atommash Direktörü Rovshan Abbasov açıklamalarında bir reaktör basınçlı kap üretimi 2 yıldan daha fazla sürdüğünü öne sürdü. Bunların yanı sıra müşterileriyle bir iş birliği içerisinde olduklarını ve yabancı müşterilerine ekipman ürettikleri zaman, NGS ekipmanlarına yönelik tek Rus norm değil, bunla beraber ürünlerini de tedarik ettikleri ülkenin kurallarına uymalar gerektiğini belirtti.

Bu tesisin geçtiğimiz yıl Ekim ayında, Hint Nükleer Santrali için buhar jeneratörü seti üreterek gerekli deneyimleri daha önceden kazandıklarını söyleyen Abbasov, şimdilik işletmenin ihracat siparişlerine çok daha fazla önem verdiğini belirtti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz