Akrilik Boya Nedir?

 

Kıvamı yağlı boyaya benzeyen, su bazlı boya çeşitlerinden birisidir. Çalışma alanına göre kullanımı mümkün olabilmektedir. Birçok kişi akrilik boya nedir, nerede kullanılır, nasıl kullanılır gibi sorulara cevap aramaktadır. Sizler için akrilik boyayı araştırdık ve merak ettiklerinize cevap bulabileceğinizi düşünüyoruz.

İnternet teknolojisini yakından takip eden kişiler özellikle de hobi amaçlı bir şeylere göz atıyorsa eğer mümkün mertebe akrilik boyasının adını sıklıkla duyuyor. Yağlı boyaya benzerliği ile adından sıklıkla söz ettiren akrilik boya bir yağlı boya çeşidi değildir.  İçeriğinde esnek pigmentler ve plastik akrilik reçinesi bulundurmaktadır.

Akrilik Boyanın İçeriğinde Neler Var?

 

Akrilik Reçine: Kaliteli bir akrilik boya arıyorsanız eğer içeriğinde bulunan akrilik reçine oranına göz atabilirsiniz. Kaliteli akrilik boyanın içeriğinde fazla miktarda akrilik reçinesi bulunur.

Cilt: Akrilik boya içerisinde polümer emilasyonu bulunur. Bu madde ise boyanın dayanıklı olduğunun göstergesidir.

Pigment: Bilindiği üzere tual üzerine sulandırma yapılarak kullanılan akrilik boya pigment bakımından oldukça önemlidir. Pigmentlerin kalitesi ne kadar iyiyse siz de o kadar kaliteli işçilik çıkarabilirsiniz anlamına geliyor.

Akrilik Boyanın Özelliği Nedir?

Sudan etkilenen boyalardan değildir. Akrilik olma özelliği ile suya en dayanıklı boya olarak bilinir.

Akrilik boyanın sabun ve su ile istenmeye yerlerden kolayca temizlenebilmektedir.

Akrilik boya sıcak havalarda esnemesiyle bilinir. Aynı zamanda soğuk havalarda bu esnekliğini kaybeder ve bu da uzun ömürlü bir kullanım anlamına gelir.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz