Aks nedir? Ask mimarlık ve inşaat terimi olarak kullanılan, hizalama anlamına gelmektedir. Aks yapı bakımından bir kısmın ortasından geçip diğer kısmın ortasına kadar uzanan uzaklığın ölçüsü olarak bilinir. Kolonlar akslara göre hazırlandığı için yapı projesinde ilk olarak akslar belirlenir.

Aks Gösterimi ve hesaplanması

Akslar daha çok inşaat alanında mimari yapıların hazırlanmasına kolonların tamamının aynı hizada olması için kullanılan bir yöntemdir. Görünür bir öğe olmayan aks mimari çizimler ile ortaya çıkmaktadır. Mevcut kalıp projesinden faydalanarak nokta çizgi yardımıyla x ve y yönleri elde tutularak sanal bir eksen çizilmektedir.

Düşey akslar için ise elde edinilen bilgiler neticesinde temel planı üzerinden 1/50 kadar ölçek ile hazırlanır. Proje üzerinde yer alan ölçülerle beraber dikey aksi çizilir daha sonra düşey akslar çizilmektedir. En son ise yatay akslar için yeniden tekrar edilecektir.

Not: Düşey aksların sayı ile, yatay aksların ise harf ile gösterildiğini belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz