30 yıldır yolcu taşıyan Aksaray metrosu, faaliyet gösterdiği bölge ve güzergah üzerinden günlük 220 bin civarı yolcu taşımakta. Bu metro hattında ise tam 18 adet istasyon yer aldığını belirtelim. İşte tüm detaylar…

Aksaray metrosu!

Aksaray metrosu, genelde halk dilinde Aksaray – Atatürk Havalimanı hafif metro hattı adıyla 1989 yılından bu yana yolcuları taşıması ile biliniyor. Aksaray metrosu hizmet vermiş olduğu bölge ile güzergah üzerinde ortalama günlük 220 bin civarı yolcu taşıyor. Bu metro hattının ana hat güzergahı üzerinde 17 istasyon ve otogar istasyonlarından bağlantılı olarak Esenler istasyonu ile beraber toplam 18 istasyon yer almakta. Bu istasyonlardan 6 tanesi ortak olan Orta peron ve 11 tanesi ise ikili peron oluyor. Otogarda yer alan bir tanesi ise 3 hattın geçtiği ikili ortak peron olarak yapıldı.

Bütün istasyonlarda kapalı oturma alanları yer alıyor. Buna ek olarak istasyonlarda tam 52 yürüyen merdiven ile 44 asansöründe bulunduğunu belirtelim.

Aksaray metrosunun istasyon güzergahları 

Aksaray, Emniyet/Fatih, Ulubatlı/Topkapı, Bayrampaşa-Maltepe, Sağmalcılar, Kartaltepe/Kocatepe, Otogar, Esenler, Terazidere, Davutpaşa/Yıldız Teknik Üniversitesi, Merter, Zeytinburnu, Bakırköy-İncirli, Bahçelievler, Ataköy/Şirinevler, Yenibosna,  DTM/İstanbul Fuar Merkezi, Havalimanı)

Aksaray Kartaltepe durağı 3 Eylül 1989 hizmete açılmıştı. Ardından ise 4 Aralık’ta 1989 günü Esenler ve 1994’te ise Zeytinburnu Otogar hizmete başladı. Bunların ardından da 1994 yılında hemen Zeytinburnu-Bakırköy ile bir yıl sonra 1995’te Bakırköy Ataköy açıldı. 25 Ağustos 1995’te ise Ataköy Yenibosna hattı ile 15 Ocak 1999’da Bahçelievler hattı hizmet verdi.

Aksaray metro hattının bazı özelliklerinden bahsedecek olursak eğer, 19.6 km uzunluğu ile 18 istasyondan oluşmakta. Sefer süresi ise 32 dk olarak ifade ediliyor. Günlük 220 bin civarı yolcu taşınmakta. 06:00 ile 00:00’a dek hizmet veriyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz