Alacağım Ev Krediye Uygun Olup olmadığı Nasıl Belirlenir?

Son dönemde bankalar tarafından uygulanan konut kredisi faiz oranları için yapılan indirimler ve markalı konut projeleri tarafından düzenlenen konut kredisi kampanyaları ile pek çok kişi konut kredisi kullanarak ev sahibi olma yöntemini tercih etmektedir. Ancak konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin belirli kriterleri taşımaları gerekirken yine kredi kullanılarak satın alınacak olan konutun da konut kredisine uygun olması gerekmektedir. Peki, alacağım ev krediye uygun olup olmadığı nasıl belirlenir?

Krediye Uygun Ev Ne Demek?

Krediye uygun ev demek satılığa çıkarılan evin bankalarca aranılan konut kredisi koşullarını karşılaması anlamına gelmektedir. Peki, bu koşullar nelerdir?

•Konut kredisi kullanılarak satın alınmak istenen evin mutlaka tapusu olması gerekmektedir. Tapusuz eve konut kredisi kullanılması kesinlikle mümkün değildir. Bu tip konutların alımı için ancak gerekli koşulları taşımanız durumunda ihtiyaç kredisi kullanarak satın alma işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür.

•Yine konutun iskânı bulunması gerekmektedir. İskânsız eve konut kredisi kullanılması konusunda bankaların büyük bir bölümü ret kararı vermekte olup bazı durumlarda ise özellikle de kolay kredi veren bankalar kredi onayı verebilmektedir. Bu nedenle konut kredisi ekspertiz işlemleri yapılmadan önce bankadan bu konu hakkında bilgi alınması gerekir.

•Tamamlanma oranı yüzde 80 ve üzerinde olması durumunda inşaat halindeki daireye konut kredisi onayı verilmesi söz konusu olabilmektedir.

•Bu koşulları taşıyan konutlar konut kredisine uygun evler olarak kabul edilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz