Gayrimenkul Satışlarında Yeni Bir Döneme Geçiliyor!

Maliye Bakanlığı gayrimenkul alım satımlarında devletin vergi geliri kaybı yaşamasına neden olan rayiç bedel uygulaması yerine yepyeni bir sistem üzerinde çalışmalara başladı. Yeni dönemde ödenecek olan verginin belirlenmesinde rayiç bedel yerine standart bedel uygulamasına geçilecek. Bunun yanı sıra değerleme sorunlarının da önüne geçilmiş olacak. Yapılan yeni düzenlemeler bir dizi sorunun da çözüme kavuşturulmasını sağlayacak.

Konut Alım Satımlarında Abartılı Fiyatlar Uygulanamayacak 

Rant denildiği zaman akla ilk gelen sektörlerin başında yer alan gayrimenkul sektörü bu alanda pek çok tartışmaya da ev sahipliği yapıyor. Özellikle de konut alım satımlarında yaşanan abartılı fiyatlar son dönemde dikkat çekerken hükümet rayiç bedel üzerine de yeni çalışmalara devam ediyor. Hükümet artık rayiç bedel yerine güncel arsa ve konut değerlerinin düzenli olarak sisteme eklendiği yepyeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Yeni sistemde uluslararası kriterlere göre yeniden her ilin, ilçenin ve mahallenin güncel konut değerleri belirlenecek ve bu değerler üzerinden vergilendirme yapılacak.

Denetimler Arttırılacak 

Maliye Bakanlığı yaşanan vergi kayıplarını önlemek amacı ile elektronik ortamdaki kiralama ve satış işlemlerini denetlemek için özel bir ekip kuracak. Bu ekip internet üzerinden verilen ilanları ve diğer işlemleri sürekli olarak denetleyecek. İnternet üzerinden konut satış hizmeti veren siteler üzerinde denetimler arttırılacak ve bu siteler vergi mükellefi olarak kabul edilecek. Kimse mağdur edilmeden yeni bir vergilendirme sistemine geçilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz