Evde Oturmak İsteyen Ev Sahibi, Kiracıyı Evden Çıkarabilir mi?

Taşınmaz mallar ile ilgili yapılan kiralama işlemleri esnasında taraflar arasında imzalanan kira sözleşmesi gereğince, hem kiracı hem de kiralayan bazı haklara sahip oluyor. Kiracı, kira bedelini ödediği takdirde taşınmazda oturma, faydalanma hakkına sahip oluyor. Peki, ev sahibi evde oturmak istediği için kiracıyı evden çıkarabilir mi?

Sözleşmenin Feshi

Taşınmaz mal kiralamalarında, kiracı ve kiralayanın bazı hak ve sorumlulukları oluyor. Kiracı, sözleşme süresi boyunca taşınmazdan faydalanmak koşulu ile kira bedelini ödemekle yükümlü iken; kiralayan da sözleşme süresi boyunca kira bedelini almak koşulu ile taşınmazı kiracıya teslim etmekle yükümlü oluyor.

Kiralayan, yalnızca kanun kapsamında belirtilen haklı gerekçelerin olması takdirinde kiracısını evden çıkarabiliyor.

Evi Kendisi İçin Kullanmak İsteyen Ev Sahibi

Ev sahibi, kiralanan taşınmazı; kendisi, eşi altsoyu, üstsoyu ya da kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu kişiler için kullanmak zorunluluğuna sahip ise kiracısını evden çıkarabiliyor. Kanunda bu konu ile ilgili yer alan hükümler şu şekilde oluyor;

MADDE 350- Kiraya veren, kira sözleşmesini;

  1. Kiralananı kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut ya da işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa,
  2. Kiralananın yeniden inşası veya imarı amacıyla esaslı onarımı, genişletilmesi ya da değiştirilmesi gerekli ve bu işler sırasında kiralananın kullanımı imkânsız ise, belirli süreli sözleşmelerde sürenin sonunda, belirsiz süreli sözleşmelerde kiraya ilişkin genel hükümlere göre fesih dönemine ve fesih bildirimi için öngörülen sürelere uyularak belirlenecek tarihten başlayarak bir ay içinde açacağı dava ile sona erdirebilir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz