Ülkemizde 1980’li yıllara kadar toplu konut yapımı ve planlı kentleşme adına çeşitli çalışmalar yapılmış olsa da başarılı olunamayıp gecekondulaşma sorununun çözümü bulunamamıştır.  1984 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın talimatıyla toplu konut kanunu kapsamında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı kurulmuştur. Ülkemizde yaşanan yıkıcı depremler gerçekleşene kadar faaliyetlerini çeşitli nedenlerle tam kapsamlı gerçekleştiremeyen Toplu Konut İdaresi Marmara depremi sonrasında oluşan yapıların önemi bilinci ile faaliyetlerini arttırmıştır.

TOKİ Proje Türleri

 

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı gerçekleştirdiği projeleri çeşitli alanlara ayırmıştır. Afet Konutları, alt gelir grubu konutları, Kentsel Dönüşüm ve gelişim projesi gibi toplamda 18 gruba ayrılan konut projelerinde düşük gelire sahip vatandaşlar için yapılan alt gelir grubu konutları vatandaşın yüzünü güldürmektedir. Artan faiz oranları ile birlikte bir ev sahibi olabilmeyi hayal bile edemeyen alt gelir grubundaki vatandaşlar TOKİ sayesinde hayallerindeki eve kavuşmaktadır. Ancak bu durum beraberinde birçok soruyu getirmektedir. Özellikle vatandaşlar sözleşmelerini imzaladıktan sonra evlerini başka bir kişiye devredip devredemeyeceği sorusunu sormaktadır.

İşte Merak Edilen Soruların Yanıtları

 

TOKİ alt gelir grubu konutlarında hak sahibi olup sözleşmelerini imzalayan vatandaşlar, borçlarını bitirmeden konutlarını başka birine devredemezler. Öyle ki borç bitmeden malik olunması söz konusu değildir. Bu sebeple konutun malik olunmadan 3. şahıslara satışı mümkün değildir. Ancak projelerin satış duyurularında belirtilen bazı açık satış durumlarında 3. şahsa devir söz konusu olabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz