Kira sözleşmesi imzalayan ve kiraya veren kişinin kiracısına bazı sorumlulukları olduğu gibi, kiracının da mal sahibine karşı sorumlulukları bulunuyor. Peki, kiracının oturduğu evi yeniden kiraya vermesi mümkün müdür? İşte kiracının kiraya vermesi durumu hakkında detaylar…

Kiracı evi kiraya verebilir mi?

Kira sözleşmesiyle kiraya verenin evi nasıl kullanacağı veya kullanmayacağı konusunda kiracıya bazı haklar sağlanmalıdır. Kiracının da bu durumlar karşısında belirlenen kira bedelini ödemeyi kabul etmesi gerekiyor. Bu sözleşmeyi imzalayan her iki tarafında bazı hak ve sorumlulukları olduğunu belirtelim. Kiraya verenin kiracısına karşı sorumlulukları var ve kiracının da aynı şekilde mal sahibine karşı sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor.

Alt kira ve kullanım hakkının devri

Borçlar Kanunu kapsamında, kiracı oturduğu evi yeniden kiraya verebilir ancak, kiralanan bu evde zarar verecek bir değişiklik olmaması gerekiyor. Eğer herhangi bir zarar durumu olmayacak ise, kullanım hakkı devredilebilir. Kiracı, konut yada çatılı işyeri gibi kiralarda, mal sahibinin yazılı rızası olmadığı zaman kiralanan mülkü başkasına kiralayamaz veya haklarını devredemez. Alt kiracı ise kiralananı kiracıya tanımlanan dışında bir zarar vermiş ise, direk kiracı bu durumdan sorumludur.

Bu bakımdan kiraya verenin kiracıya karşı sorumluluğu ve kiracının da aynı şekilde kiraya verene karşı ciddi sorumlulukları bulunuyor. Her iki tarafında anlaşmasıyla beraber, hiçbir şekilde sorun olmayacak ve ilerleyen süreçte alt kiracının açtığı zararlardan kiracının sorumlu olacağını belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz