Altına Dayalı Kira Sertifikası Ne Demek?

Hazine Bakanlığı 2 Ekim 2017 tarihi itibari ile Ziraat Bankası şubeleri üzerinden olmak üzere Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası için talep toplamaya başlamış durumda. Peki, Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası nedir ve ne işe yarar?

Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası Nedir?

Hazine Bakanlığı yastık altında değerlendirilen altınların ekonomiye kazandırılması için yeni bir girişme imza attı. Sistem aslında altını olan kişilerin altın yatırımından elde ettikleri getiriyi almalarını sağlamak üzerine kurulu. Ancak bu süre zarfında devlette tahvilin sağladığı kendi ekonomik getirisinden yararlanarak kazanç sağlamış olacak.

Altınlar için hiçbir şekilde ıskonto yapılmayacak ve saflığına göre sınıflandırılarak birebir kabul edilerek kayıt altına alınacak. Yani yatırımcı hiçbir şekilde zarara uğramayacak. Uygulamanın dikkat çeken bir yanı da başvuru için hiçbir alt sınır şartı bulunmaması. Sisteme katılan herkese teslim ettiği altın karşılığında bir hesap cüzdanı verilecek ve bu hesap cüzdanında teslim ettiği altın miktarı ile tutarı detaylı şekilde yer alacak.

2 Yıl Vadeli Yatırım Yapılacak 

Sisteme giriş yapan kişiler 2 yıl vadeli olarak yatırım yapacak ancak 6 ayda bir kupon / kira geliri hesaplaması yapılarak altın yatırımından kazanç elde edilmesi sağlanacak. 2 Ekim 2017 itibari ile başlayan süreçte Hazine ilk olarak 6 Ekim 2017 tarihine kadar belirlenen şubeler üzerinden talep toplama işlemi gerçekleştirilecek ve ardından 22 ayar ile 24 ayar altınlar için kabul günleri düzenlenecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz