Altına Dayalı Kira Sertifikasında Talebin Çoğu İstanbul’dan Geldi

Altın tahvili ve alına dayalı kira sertifikası için talep toplama sürecinde dört büyük şehirden, yastık altından çıkarılan 2,5 tonluk altının yüzde 23’ü İstanbul’dan geldi.

12 Bin 800 Vatandaştan Talep Var

Hazine Müsteşarlığının ülke genelinde çıkarmış olduğu, 2-27 Ekim tarihlerindeki altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası için 12 bin 800 talepte bulunuldu. 370 milyon TL değerindeki yaklaşık 2,5 ton altının yüzde 23’ü İstanbul’dan geldi. İstanbul’u ikinci sırada yüzde 8,9 ile İzmir, yüzde 8,3 ile Ankara ve yüzde 6,5 ile Antalya takip etti. Talepte bulunanlar arasından kadın yatırımcıların oranı yüzde 55 ile erkek yatırımcılardan fazla oldu.

Altına Dayalı Kira Sertifikasının Getirileri

Yastık altında saklanan 100 gramlık altının tahvil veya altına dayalı kira sertifikası ile değerlendirilmesi sonucunda, 2 yıllık dönem içerisinde dört kez 1,2 gram altın karşılığı Türk Lirası elde ediliyor. Bugünkü fiyatlara göre yaklaşık 750 TL getiri sağlanmasının yanı sıra altının çalınma ve kaybolma gibi riskleri de ortadan kalkıyor.

Sermaye Piyasası Uzmanı Arif Ünver, konu ile ilgili olarak “Faiz hassasiyetli vatandaşlar için riski olabildiğince az altına dayalı kira sertifikasının favori olması sürpriz değil. Buna karşın tasarruf sahiplerinin davranışlarını kısa vadede değiştirmek de kolay değil. Katılım bankacılığının payının toplam bankacılık sisteminde hala istenilen düzeyde olmadığı dikkate alındığında, devletin bu yatırım araçlarına yönelik farkındalığı artırması ve bunu vatandaşa iyi anlatması gerekiyor.” açıklamalarında bulundu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz