2020 Yılına ait Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında yer alan duruma göre çiftçilerin tarım arazilerinin gelirlerini yatırım aracı olarak kullanmasının önü açılıyor. Yıllık Programına göre, Türkiye’de tarım arazilerinin yatırım aracı olarak kullanılmasının önü daha da fazla açılacak. Faizsiz finans prensiplerine uygunluk adına derecelendirme kuruluşu gerçekleşecek. Bu durum sayesinde faizsiz borç uygulamalarının kurulmasına yönelecek.

Emtia murabahası işlemlerinin yurt içinde gerçekleşmesi için kira sertifikasına,elektronik ürün senedine ya da hisse senedine ait platform oluşturulacak. Kurulması düşünülen bu platformun işleyişi ile alakalı akış süreçleri ve standartlarının ne olacağı da aynı zamanda belirlenecek. İhracat finansmanı için ortak bir ürün oluşumu gerçekleşecek. Yeni dönemde hedef finansal hizmetleri kolaylaştırmak, finansal bilincin ve yatırımcı tabanın gelişmesi için yürütme işlemleri gerçekleşecek.

Sermaye piyasasına güven veren bir sistemin oluşması için mevcut tahkim mekanızması daha da aktif olarak hayatımıza girecek. Aynı zamanda katılım bankalarının yönetim sistemini kurması sağlanacak. Etkin bir şekilde yönetimi ve gözetimi kurmak için Katılım Sigortacılığı Denetim ve Gözetim rehberi hazırlanıp devreye sokulacak. Faizsiz finans denetim standartları oluşturulacak. Ayrıca Katılım sigortacılığına yönelik iyileştirme alanları da tespit edilecek. Hazine, Kamu Gözetim Kurumu ile beraber yürütülen çalışmada fazisiz finans kuruluşları ile alakalı 6 denetim standartı mevzuata kaldırılacak. Bu konu üzerinden merak ettiğiniz soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz