Herhangi bir yapı için gerekli olan yol, kanalizasyon ile su ve elektrik gibi döşemelerin tamamına bizler altyapı diyoruz. Altyapı hizmetleri ise ekonomik altyapı olarak bilinen hizmetleri kapsamakta. İşte detaylar…

Altyapı nedir?

Bir yapı için gereksinim duyulan su, elektrik ve yol hatta kanalizasyon gibi döşemelere altyapı denir.

Altyapı hizmetleri ise ekonomik altyapı olarak karşımıza çıkıyor. Bu bakımdan enerji, gaz borusu hattı veya su kanalı gibi birçok hizmetin yanı sıra, demiryolu, limanlar ve suyolları gibi ulaşım hizmetleri de dahil ediliyor.

Altyapı hizmetleri ise sunuma göre farklılık gösterirken, yinede bu hizmetlerin başında mutlaka elektrik ve su hizmetleri gibi hizmetler gelmektedir. Enerji sektörü elektrik ve doğal gaz sektöründen oluşmakta. Elektrik üretimi ile dağıtımı ve iletimi olarak gelirken, elektriğe olan ihtiyaç en fazladır diyebiliriz.

Ulaştırma hizmetlerine baktığımızda ise kendi içerisinde, 5’e ayrılıyor. Bunlar ise karayolu, havayolu ve denizyolu ile demiryolu ile liman hizmetleridir. Altyapı hizmetlerinde faydalanırken, bir hizmet bedeli öderiz. Bu özellikten dolayı hizmetlere yarı özel mal yada ücretli mal olarak ikiye ayırıyoruz. Bu bakımdan bazı kişiler bu hizmetlerden faydalanmak için bazı durumlarla karşılaşabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz