Amerika’da Konut Fiyatları Tepe Noktasını Aştı

Eylül ayına ait olan ABD konut endeksi verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre Eylül ayında Amerika’da ki konut fiyatları Temmuz 2016 konut endeksi verilerine göre tepe noktası olarak kabul edilen seviyenin yüzde 0.1 üzerine çıktı. Kırılan bu yeni rekor ile beraber 10 yıllık rekor egale edilmiş oldu. Böylelikle Amerika tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden biri olan Büyük Bunalımın ardından ilk defa Amerika konut fiyatları kapatma noktasına ulaşmış oldu.

Fiyatlar Yüzde 5.5 Oranında Arttı 

En son Temmuz 2006 yılında elde edilen en yüksek rakamı Eylül 2016 yılında yüzde 0.1’lik fark ile aşılmayı başarılırken enflasyondan arındırılmış rakamlar dikkate alındığında ise hedef 2016 yılının tepe noktasının yüzde 16 oranında aşağısında kalıyor. Amerika’da konut fiyatları 2012 senesinden bu yana toplanmayı sürdürürken yaşanan toplanma ile beraber fiyatlar yüzde 27 oranında toplanmayı başarmış durumda.

Ulusal Konut Fiyat Endeksi Yükselişte 

Yaşanan olumlu gelişmeler Ulusal Konut Fiyat Endeksi verilerine de yansıdı. 2015 yılının aynı dönemi ile karşılaştırıldığında Ulusal Konut Fiyat Endeksi 2016 yılında yüzde 5,5 seviyesinde yükselmeyi başardı. Sistemin geliştiricilerinden biri olan Robert Shiller konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada 4 senelik toparlanma sürecinin ardından pek çok konut sahibinin konut değerlerini mortgage değerinin üzerine taşımayı başarmış olduğunu tespit ettiklerini ve bunun da yükselişi getirdiğini belirtti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz