Amortisman Hesaplama Nasıl Yapılır?

Taşınmazlarda yer alan malın ya da malların teknik gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan eskime ve yıpranmaya amortisman adı verilmektedir. Amortisman oranları üzerinden belirli formüllerin kullanılarak yapılan hesaplamalara ise amortisman hesaplaması adı verilmektedir. Amortisman oranları ise devlet tarafından yıllık olarak açıklanmakta, her yıl yeniden belirlenerek ilan edilmektedir. Peki, amortisman hesaplama nasıl yapılır?

Amortisman Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Amortisman hesaplamasının yapılmasında kullanılan farklı yöntemler bulunmakla beraber bunlar arasında en çok tercih edilenler normal amortisman yöntemi ve azalan bakiyeler yöntemi olarak bilinmektedir.

Normal Amortisman Yöntemi: Bilinen diğer ismi ile eşit tutarlı amortisman yöntemi en çok kullanılan amortisman hesaplama yöntemi olarak kabul edilmektedir. Bu yöntemle yapılacak olan hesaplamalarda tutarın ekonomik ömre bölünmesi ya da maddi duran varlığın tutarına sabit bir amortisman tutarı uygulanarak hesaplama gerçekleştirilir.

Azalan Bakiyeler Yöntemi: Kalan değerler kullanılarak amortisman hesaplaması yapılan yönteme azalan bakiyeler yöntemi adı verilmektedir. Bu hesaplama yapılırken yüzde 50’yi geçmeyecek şekilde normal amortisman oranının iki katı alınarak hesaplama yapılır.

Amortisman hesaplaması yapılırken kullanılan oran net değer üzerinden belirlenmektedir. Yani birikmiş amortismanlar varlığın tutarından ayrılarak çıkarılıyor. Son yıl için ise tutarın tamamı amortisman olarak yazılmaktadır. Bu yöntemlere ek olarak excel üzerinden amortisman hesaplama tablosu çıkararak bu hesaplamayı çok daha kolay bir şekilde zahmetsiz olarak hesaplama yapılması sağlanmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz