Anayasa Mahkemesi Risk Taşımayan Binaların Yıkımına İzin Vermedi

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun risksiz yapıları da içerisine almasına dair olan maddesi ikinci kez Anayasa Mahkemesine takıldı. Anayasa Mahkemesi aynı maddeyi yeniden iptal ederek risk taşımayan binaların yıkımına izin vermedi.

İkinci Kez İptal Kararı Verdi

Hatırlanacağı üzere hükümet kanadı yapmış olduğu kanun maddesi değişikliği ile bütünlüğü bozmamak adına yapılan değişimin içerisinde yer alan bazı yapıların risk barındırmamasına rağmen yıkım kararı alınmasına izin vermişti. Anayasa Mahkemesi bu kanun maddesini ilk olarak 27 Şubat 2014 tarihinde iptal etmiş ve risk taşımayan binaların yıkımına izin vermemişti. İptal kararının verilmesinin ardından hükümet kanadı aynı maddeyi 2016 yılının Nisan ayı içerisinde çıkarmış olduğu torba yasa tasarısı ile üzerinde düzenlemeler yaparak meclisten geçirmişti. Ancak yapılan düzenlemeler yetersiz kaldı ve Anayasa Mahkemesi yeniden iptal kararı verdi.

Maliklerin Mülkiyet Haklarındaki Dengeyi Bozuyor

Hükümetin bir kere daha iptal nedenini oluşturan maddeleri yeniden düzenleyerek kanunlaştırdığı yıkım hususuna Anayasa Mahkemesi onay vermedi. Anayasa Mahkemesi 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun içerisinde yer alan risksiz yapıların da özel durumlarda yıkılabileceği maddesini iptaline yönelik gerekçeli kararını kamuoyu ile paylaştı. Kararda maliklerin mülkiyet haklarına yönelik gerçekleştirilen kısıtlamalardaki dengeyi bozduğu, Anayasanın 13. ve 15. Maddeleri gereğince iptal edilmesi gerektiği vurgulandı.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz