Anıt Eser Kurulu Nedir Görevleri Nelerdir?

Taşınamaz tarihi eserler olarak bilinen anıt eserler, ilgili kurum ve bakanlık tarafından gerekli korumaya alınıyor ancak bu ürünler belli bir bölgede toplanarak insanlara sunulabiliyor ve bu aşamada kurum görevlerini yapmak için karşımıza çıkıyor. Anıt eser kurulu bu eserlerden sorumlu olan tek kurumdur. Kurumun ilk görevi eserlerin kusursuz bir şekilde kontrol altında tutulması ve koruma altına alınmasıdır. Koruma altındaki ürünlerin çalınma ya da zarar görme gibi durumlarında kurumun çalışanlarına dava açılarak gerekli soruşturma işlemleri başlatılıyor. Güvenlik önlemlerinin en üst seviyede tutulmasına rağmen bu eserlere talep çok fazla olduğu için çalınma durumları söz konusu olabiliyor.

Bölgede bulunan eserler için üniversitede görev yapan bir üst düzey eğitimci bu kurulda yerini almak zorunda! Kurulda bulunan üyelerin herhangi bir neden ya da herhangi bir sorun nedeniyle üyelikten çıkması durumunda diğer üyeler yeni bir kurul üyesi seçimi yapabiliyor ve ortak karar ile bu üye görevine başlıyor.

Kurulun en önemli görevlerinden bir tanesi geliştirme ve düzenleme projeleri sunmaktır. Bu projeler doğrultusunda insanlara açık sergiler, gösteriler ve eser tanıtımları en iyi şekilde yapılabiliyor ve ülkemizin doğal zenginlikleri de daha gösterişli bir şekilde ele alınmış oluyor. Eserlerin tanıtımını yapmak da bu kurulun görevidir ve bunun yanı sıra daha üst düzey bir korumaya da ev sahipliği yapar.

Eserlerin tanıtımı ve alan geliştirme çalışmaları için bağış toplamak da kurulun görevleri arasında yer alıyor ve bunu daha çok bölge halkından değil de, büyük kurum ve kuruluşlardan yapıyorlar. İş adamları, markalar bu tarz eserler için destek verenler arasında yer alıyor ve bu sayede anıt eserlerin tanıtımı da daha güçlü bir şekle yapılmış olunuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz