Ankara İkinci El ve İpotekli Konut Satışlarında Artış Yaşadı 

Ankara’nın 2017 yılının ilk yarısını kapsayan konut satış performansı açıklandı. 2017 yılının Ocak – Haziran dönemini kapsayan ilk yarı konut satış rakamlarını içeren verilere göre İstanbul’un ardından en çok konut satılan ikinci il olan Ankara’da toplam 73 bin 119 konut satıldı.

En Çok Konut Mart Ayında Satıldı

Ankara’da 2017 yılının ilk ayı olan Ocak ayında toplamda 10 bin 686 konut satılırken, Şubat ayında bu rakam artış göstererek 11 bin 274 adet konut satıldı. Mart ayında bu rakam tepe noktasına ulaşarak 15 bin 4 konuta yükseldi. Mayıs ayında düşüş yaşanmaya başlarken toplam satılan konut rakamı 12 bin 631 adet konut satıldı. Haziran ayında ise satılan konut sayısı 10 bin 160 adet konut ile sınırlı kaldı. Türüne göre sınıflandırıldığında ipotekli satışlar ve ikinci el konut satışları ilk el satışlara oranla daha yüksek gerçekleşti.

İkinci El Satışlar Artış Gösterdi 

Yeni yapılan sıfır konutlara olan ilgi yüksek proje fiyatları nedeni ile sınırlı kalırken ikinci el konut satışlarında yükseliş görüldü. Yine ipotekli konut satışları için yaşanan toplam satış rakamında da yükseliş göründü. Sıfır konut satışlarında da ipotekli konut satışlarının daha yüksek olduğu görülürken konut kredisi yerine artık pek çok kişinin faizsiz konut kredi veren projeleri tercih ettiği görüldü.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz