Ankara’ya 11 Yeni Metro Hattı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in 2013 ve 2038 yıllarını kapsayan, Ankara Metropolitan Alanı ve Yakın Çevresi Ulaşım Ana Planı projesi ile Ankara’ya 11 yeni metro hattı gelecek.

2038 Yılında Tamamlanacak

Melih Gökçek’in ileriye yönelik olan, uzun vadeli projelerinden birisi olan Ankara Metropolitan Alanı ve Yakın Çevresi Ulaşım Ana Planı projesi ile yapılacak olan yeni metro hatları, dört farklı etap halinde gerçekleştirilecek olup, 2038 yılında tamamlanacak. Ayrıca metro ağı, Ankara’nın dört bir yanını çevirecek olup, 600 kilometreye ulaşacak.

Metro Hattının Etapları

Proje kapsamında gelecek olan 11 yeni metro hatlarından, 2015 ve 2018 yılları arasını kapsayan 1. etapta Dikimevi – Nato Yolu – Doğu Terminali, AŞTİ – Söğütözü, Forum – AKM, Esenboğa – Gar, Gazino – Forum AVM; 2018 ve 2023 yılları arasını kapsayan 2. etapta Sincan – Yaşamkent, Merkez toplama hattı, Dikmen – Gar, Siteler – Karapürçek; 2023 ve 2028 yılları arasını kapsayan üçüncü etapta Forum AVM – Sincan, Yaşamkent – TRT hattı; 2028 ve 2038 yılları arasını kapsayan dördüncü etapta ise Koru – Tulumtaş, Etimesgut – Kazan, Sincan – Temelli – Polatlı ve Kayaş – Elmadağ, Sincan – Ayaş hattı olacak.

Temel Amaç Güven, Konfor ve Hızlı Ulaşım

Ulaşım planlarının, Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı ile birlikte ortak olarak yürütüldüğünü belirten Proje Koordinatörü Prof. Dr. Mahmut Özbay, projenin Melih Gökçek ve ilgili diğer komisyonlara sunulup, teslim edildiğini belirtti. Proje Koordinatörü olan Mahmut Özbay, projenin  Grup Başkanları Prof. Dr. Metin Şenbil, Prof. Dr. Hülagü Kaplan, Yrd. Doç. Dr. Hayri Ulvi, Doç. Dr. Burcu H. Özüduru ve Dr. Abdullah Orman’dan oluşan bir ekip ile birlikte hazırlandığını, projenin temel amacının güven, konfor ve hızlı ulaşım olduğunu söyledi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz