Eşlerden birinin ölümünde sağ olan eş mallar üzerinde mülkiyet haklarını alabiliyordu. Boşanma halinde aile konutu ne olur? İşte boşanma durumunda aile konutunun ne olacağı hakkında detaylar…

Boşanma halinde aile konutu ne olur?

Evlilik kapsamında eşlerden birinin ölmesi halinde, paylaşmaya konuk olan mallar veya eş eşyaları gibi yaşanılan konut dahil ne varsa, sağ kalan eşe bunlar miras olarak kalıyor. Peki aile konutuna ne oluyor? Medeni kanun kapsamında gerekli hakların var olması halinde sağ kalan eşin yada ölenin diğer mirasçılarının biri talep ettiği taktirde, mülkiyet olmaması ancak intifa yada oturma hakkı olarak ta karar verilebilir.

Boşanma halinde aile konutu ne olacak?

Evliliğin iptal edilmesi yada boşanma kararıyla sona eren evlilikte, ailenin ortak kullandığı ve özgün olan eşler arasında eşit bir şekilde paylaşımı olan konutta kalmayla beraber ev eşyasını kullanmaya kimin devam edeceğine eşler kendi aralarında karar verebilir.

Konutta kalma hakkını alan eş, bu hakkı tapu kütüğüne şerh ettirmek isteyebilir. Eşlerin aile konutunda kimin kalacağı konusunda bazen ev eşyası dahil anlaşmazlık çıkabiliyor. Bu durumda hakim, eşlerin durumlarını göz önüne alarak, ekonomik, sosyal ve çocuk gibi menfaatleri değerlendirilerek hangisinin bu hakka sahip olacağını boşanma zamanı karar verir. Karar sonucu tapu kütüğüne kalma ve kalma süresi belirtilir.

Hakim bir başka karar almadığı sürece hak, belirtilen sürenin bitimine kadar devam eder ve o süre sonunda biter. Ancak bu süre bitmeden önce kararın yeniden gözden geçirilmesi istenilebilir. Eğer hakim süre sonucunda başka bir madde eklememiş ise, durum bundan ibarettir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz