Anonim Şirket, Anonim Şirketin Özellikleri

Anonim Şirket

Sermayesi belirli paylara bölünmüş ve çeşitli borçlarından dolayı yalnız mal varlığı ile sorumlu olan şirketlere anonim şirket denir. Sermayenin tamamı esas sözleşmede taahhüt edilmiştir. Esas sermaye 50 bin TL olarak belirlenmiş ve arttırılması durumunda, yönetim kuruluna tanınmış yetkileri belirten ve uygulayan ve halka açık olmayan anonim şirketlerinde, başlangıç sermayesi 50 bin TL den az olamaz.

En yüksek ve en düşük sermaye tutarları, bakanlar kurulu tarafından arttırılıp, azaltılabilmektedir. Anonim şirketi kurulurken, pay sahibi olan bir veya birden fazla kurucu bulunması şartı olmaktadır. Anonim şirket kurulabilmesi için gereken diğer şartlardan bahsedecek olursak;

Anonim Şirketlerin Sermayeleri

Anonim şirketlerinin giriş sermayesi en az 50 bin TL olmaktadır. Tamamının yerli sermaye olması şartıyla, en az 1 milyon TL sermayeye sahip olması ve bunun haricinde en az 5 milyon TL yatırım yapabilecek güce sahip olunması gerekmektedir.

Diğer yandan sermayenin tamamı veya bir bölümü yabancı birine ait ise, bu yabancı ortağın diğer ülkelerde aynı şirket ismiyle anılan şirket veya şirketlerinin bulunması ve kuracağı bu şirketin en az 1 milyon TL sermaye ve 5 milyon TL yatırım yapabilme gücünün olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, ülkemize getireceği yeni teknoloji ve bilgilerde söz konusu olmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz