Apartman Acil Durum Planı Ne Demek?

Bilindiği üzere ülkemizde yapılan yasal değişikliklerin ardından 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren çalışanı bulunan tüm apartmanlarda risk analizi yapma zorunluluğu getirilmiştir. Çalışanların güvenliğini teminat altına almak adına getirilen bu zorunluluk kapsamında apartman acil durum planı hazırlanması mecburiyeti bulunmaktadır. Peki, apartman acil durum planı ne demek?

Apartman Acil Durum Planı Nedir?

Apartmanlarda ortaya çıkabilecek her türlü riski ve olası tehlikeyi ortaya çıkmadan engellemek, engellenmesi mümkün olmayan risk ve tehlikelerin ise mümkün olan en az hasarlar bertaraf edilmesini sağlamak amacı ile oluşturulan planlara apartman acil durum planı adı verilmektedir. Bu plan ile olası bir acil durumda kimin hangi görevi hangi sıralama ile önceden üstleneceği belli olduğu için süreç daha hızlı bir şekilde ilerlemekte ve acil durumlarda çok daha etkin bir müdahale yapılabilmektedir. Her tehlike başlığı için ayrı bir apartman acil durum planlaması yapılması gerekmektedir.

Apartman Acil Durumu Planı Aşamaları Nelerdir?

Hazırlanan apartman acil durumu planı içerisinde yer alması gereken 4 aşama bulunmaktadır. Bunlardan ilki planlama, ikincisi tehlike ve olasılıkların analizi, üçüncüsü planın geliştirilmesi ve dördüncüsü de planın uygulanmasıdır. Acil durum eylem planı hazırlık aşamasında risk analiz raporu hazırlanması zorunludur. Mevcut riskler belirlenmekte, ardından bu riskler için mevzuata uygun bir çözüm önerisi geliştirilmekte ve bütçe planlaması yapılarak takibi sağlanmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz