Apartman Adına Banka Hesabı Nasıl Açılır?

 

Kat malikleri tarafından ödenen aylık aidat ödemelerinin toplanabilmesi adına banka hesabı açılabiliyor. Apartman gelirlerini bankada muhafaza etmek isteyen taşınmaz sahipleri hesap açma başvurusunda bulunabiliyor. Peki, apartman adına banka hesabı nasıl açılır?

 

Apartman İçin Banka Hesabı Kim Tarafından Açılır?

 

Apartman adına yapılması gereken yönetim işlerini yürütme görevi kat maliklerinin çoğunluk oyu ile belirlenen apartman yönetimi ve apartman yöneticisi tarafından gerçekleştirilmektedir. Apartman adına banka hesabı açtırmak isteniliyorsa ilk etapta bir apartman toplantısı yapılması, bu yönde karar alınması ve alınan kararın yönetim defterine işlenmesi gerekiyor. Ardından notere gidip yönetici adına bir imza beyannamesi çıkartılıyor. İmza beyannamesini alan yöneticinin bunun ardından vergi dairesine giderek yine apartman adına olan bir vergi numarası alması isteniyor.

 

Apartman Adına Banka Hesabı Açmak İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

 

Bu işlemleri tamamlayan apartman yöneticisinin başvuru evrakları arasında yer alan yöneticinin kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi, apartman vergi numarası, apartman karar defteri ve imza beyannamesi ile beraber bankaya müracaat etmeleri durumunda apartman adına banka hesabı açılmasına izin verilmektedir. Açılan banka hesabı üzerinden apartman adına toplanan tüm gelirlerin muhafaza edilmesinin yanı sıra yine tüm giderlerin bu hesap üzerinden yapılması da mümkündür. Hesap incelemesinin çok daha şeffaf bir şekilde yapılması ve üzerine oynama yapılmasının mümkün olmaması gibi nedenlerle çok katlı daire ve site yönetimlerinde tercih edilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz