Apartman Boya Masrafını Kim Öder?

 

Günümüzde her yer artık apartmanlar ile donatılmış olup, site kavramı oluşmuştur. Artık günümüzde müstakil ya da 2 katlı binalar artık daha nadir görülmekte olup, apartmanların yükselmesi ile yönetici gibi durumlar devreye girmiş ve bu şekilde yönetim şeklinde kanun gereğince değişiklikler yapılmaktadır. Apartmanlar tabi ki temizlik, asansör gibi konuların gündeme gelmesi ile birlikte aidat gibi konuları da devreye sokmuş olup, mülk sahibi ya da kiracı payına düşen aidat ödemesini yapmak zorundadır. Apartman giderleri tabi ki bununla sınırlı kalmamakta olup, yapılan toplantılar neticesinde apartman boya masrafı var ise ve oy birliği ile karar verilmiş ise apartman boya masraflarını kim öder konusu gündeme gelmektedir.

Apartmanın Boyasını Kim Öder?

 

Apartman boya masrafları konusu Apartman yönetmeliğinin kanunları çerçevesinde 19. Madde de yer almakta olup, buna göre ise apartman boya yapılması kat malikleri ile yapılan toplantı sonrasında beşte dörtlük bir onay alması ile birlikte onarım işlemi konusunda karar verilmektedir.

Apartmana boya yapılması kararı verilmesi ise apartmanda ki boya masrafları giderlerinin kim tarafından ödeneceği durumunu merak ettirmektedir. Buna göre ise kanunlar apartman boya masrafları mülk sahibinden talep edilmesinin gerektiğini dile getirmektedir. Fakat daire de kiracı yer alıyor ise bu durum aslında yine değişkenlik göstermemektedir. Yani dairede kiracı otursa bile boya ya da benzeri masraflar ondan talep edilemez.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz