Apartman Boyası Masrafları Kime Ait?

Kiracının ve ev sahiplerinin ödemekle yükümlü oldukları masraflar Kat Mülkiyeti Kanunu’nda açıkça belirtiliyor. Merak edilen konular arasında, apartman boyası masraflarının kime ait olduğu yer alıyor.

Apartman Boyası Giderlerini Kim Öder?

Kiracıların apartman giderlerinden sorumlu olduğu alanlar; günlük hizmet kapsamında olan kapıcı, bekçi ve ortak kullanım kapsamında olan elektrik ve su gibi giderler olarak sıralanıyor. Söz konusu durumların haricinde kalan, apartmana konu olan tüm giderlerden kat maliki sorumlu oluyor. Apartman üzerinde kalıcı bir nitelik taşıyacak olan gider, örneğin apartman boyası kiracıya ait olmuyor. Kalıcı nitelik taşıyacak olan giderler kat maliki tarafından ödeniyor.

Kiracının ve Ev Sahibinin Ödemesi Gereken Giderler

Kiracılar, kendisinin şahsi hizmetine ayrılan giderleri ödemekle yükümlü tutuluyor. Örnek vermek gerekir ise, kapıcı ve bekçi ücreti, ortak elektrik, ortak yakıt ve ortak su gibi giderleri ödemek kiracıya kalıyor.

Ev sahipleri, ana gayrimenkule yapılacak olan masrafları ödemekle yükümlü oluyor. Örnek vermek gerekir ise, apartman boyası ve badanası, kalorifer kazanının değiştirilmesi, çatı tadilatının yapılması ve asansör eklenmesi gibi kalıcı nitelik taşıyan giderleri ödemek ev sahibine kalıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz