Apartmanda yapılmaması gereken ve yasak olan işler nelerdir?

Apartman içerisinde açılabilecek ve açılamayacak işyerleri hakkında yer alan esaslar, Kat Mülkiyeti yasası kapsamında açıklanıyor.
Yasa gereğince, apartman içerisinde bağımsız bir bölümünde dispanser, hastane, poliklinik, klinik, ecza laboratuvarı gibi işyerleri maalesef açılamaz.
Apartman içerisinde yasak olan işler Kat Mülkiyeti yasası dahilinde madde 24’te şu şekilde açıklanıyor:

VII – Yasak işler:

Madde 24 – gayrimenkulün, kütükteki mesken, iş ya da ticaret alanı olarak gösterilen bağımsız bir bölgede poliklinik, hastane, dispanser, klinik gibi müesseselerin kurulumu söz konusu olamaz.

Gayrimenkulün, kütükte mesken diye gösterilen bağımsız bir alan içerisinde pavyon, sinema, kahvehane, tiyatro, gazino, kulüp, dans salonu gibi toplantı ve eğlence yerleri ve pastahane, fırın, lokanta gibi gıda ve beslenme alanları ve imalathane, basımevi, dükkan, boyahane, galeri ve çarşı gibi alanlar, fakat kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği karara göre açılabilmektedir.

1136 sayılı Avukatlık yasasında avukatlık büroları ile alakalı olan düzenleme yapılıncaya kadar meskenlerdeki avukatlık faaliyetlerine devam edebilirler. Bu zaman, bu maddenin yürürlüğe girdiği süreden itibaren 2 yıldır. Bu hüküm 3568 sayılı Muhasebeci Mali Müşavirlik yasasında ilgili düzenleme yapılıncaya dek meslek mensuplarınca açılan bürolar hakkında da
uygulama yapılır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz