Apartman dairesinde kat sahiplerinin ortak olarak kullanımına açık olan kısımlar Kat Mülkiyeti Kanunu yasalarında net olarak belirtiliyor. Bu yasa kapsamında apartman bahçesinin kullanım hakkı kimindir?

Apartman Bahçesi Kullanımı Kimin Hakkıdır?

 

Apartman ortak kararı veya imar izninde yer aldığı taktirde, ortak kullanım alanları sözleşme ile belirlenebiliyor.

Türkiye Cumhuriyetinin Mülkiyet Kanununda bu konuya 4. Maddede açıkça yer verilmiştir.
Tapuda bahçeye sahip olan mülkiyet belirlenmemiş, oy birliği ile karar alınmamış veya sözleşme yapılmamış ise apartmana ait olan bahçe kullanımı, ortak olarak kabul edilmektedir. Böylelikle binadaki tüm mülk sahiplerinin, tapuda yer alan arsa payı oranında kullanım hakkına sahip olurlar.

Apartmanın Bahçesinin Kullanımıyla İlgili Yasaklar!

 

Kat Mülkiyeti Kanunu ortak kullanıma ait olan bir bahçenin; Sözleşme olmadan veya hak sahiplerinin yüzde seksen (%80) oranıyla izni olmadığı taktirde kullanım iznine ve değişiklik yapılmasına izin verilmediği açıkça yer almaktadır. Bahçe ve diğer tüm ortak kullanım alanlarında onarım, inşaat veya dış cephe boyası yapılabilmesi için tapu sahibi olan kişilerin en az 5/4’ünden izin alması gerekliliği vardır.

Apartmanın Bahçesi Veya Ortak Kullanım Alanlarına Zarar Vermek

 

Bahçe ve tüm ortak kullanım alanlarında geçerli olmak üzere. Apartman sakinlerinden bir kişi, oluşturacağı tüm zarar ve tahribatlarda diğer tüm hak sahiplerine karşı sorumlu  tutulmaktadır. Yasa, tüm apartman sakinlerini gayrimenkulün onarımını yapmak ve yapı sağlamlığının koruması için  gerekli olan tadilatların yapılmasını zorunlu kılmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz