Apartman Dairesinde Hukuk Bürosu Açılabilir Mi?

Apartmanda yer alan bağımsız bölümler tapuda belirtilen şekillerde kullanılmalıdır. Örneğin mesken olarak tapu kaydı gerçekleştirilen bağımsız bölümde işyeri açılması ancak belirli şart ve koşullar altında mümkündür. Günümüzde özellikle de işlek cadde ve bölgelerde yer alan apartman daireleri tapuda mesken yazmasına rağmen genelde büro, ofis ve güzellik salonu gibi farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Bunlardan biride hukuk bürosudur. Peki, apartman dairesinde hukuk bürosu açılabilir mi?

Apartman Dairesinde Hukuk Bürosu Açmak Mümkün Mü?

Evet, apartman dairesinde hukuk bürosu açılması mümkündür. 2013 senesinde önce avukatlar mesken olarak kayıtlı olan bağımsız bölümlerde hukuk bürosu açmak için diğer kat maliklerinden izin almakla yükümlü tutuluyordu. Ancak Avukatlık Kanunu’nun 43. maddesine 30 Nisan 2013 tarihinde yapılan ekleme ile beraber bu zorunluluk ta ortadan kaldırıldı. İlgili kanun maddesine yapılan ““23/6/1965 tarihli ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa göre ana gayrimenkulün mesken olarak gösterilen bağımsız bölümlerinde kat maliklerinin izni ve benzeri şartlar aranmaksızın avukatlık büroları faaliyet gösterebilir. Bu konuda, yönetim planındaki aksine hükümler uygulanmaz” eklemesi ile beraber bu zorunluluk ta otomatik olarak ortadan kaldırılmış oldu.

Kat Mülkiyeti Kanunu:

VII – Yasak işler: Madde 24 – Ana gayrimenkulün, kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde hastane, dispanser, klinik, poliklinik, ecza laboratuarı gibi müesseseler kurulamaz; kat maliklerinin buna aykırı sözleşmeleri hükümsüzdür; dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olmayan muayenehaneler bu hükmün dışındadır.

Ana gayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkân, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir.

1136 sayılı Avukatlık Kanununda avukatlık büroları ve hukuk büroları ile ilgili düzenleme yapılıncaya kadar meskenlerdeki avukatlık ve hukuk büroları faaliyetlerine devam ederler. Bu süre, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıldır. Bu hüküm 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununda ilgili düzenleme yapılıncaya kadar meslek mensupları tarafından açılan bürolar hakkında da uygulanır.

Bu karar yöneticinin veya kat maliklerinden birinin istemi üzerine bütün bağımsız bölümlerin kat mülkiyeti kütüğündeki sahifelerine şerh verilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz