Apartman Dairesinde Müzik Aleti Çalmak

Apartman dairesinde ikamet eden vatandaşların bazı sorumlulukları ve hakları bulunuyor. Apartmanda oturan kişi, Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince ‘Komşunu rahatsız etme’ ilkesine uymakla yükümlüdür. Peki, apartman dairesinde oturan kişi müzik aleti çalabilir mi?

Yönetim Planına Bakılmalı

Apartman dairesinde oturan kat maliki ya da kiracı, bazı hususlarda diğer kat maliklerini rahatsız etmekten, haklarını ihlal etmekten kaçınmalıdır. Müzik aleti çalma konusu ise yönetim planına göre değişkenlik göstermektedir. Avukat Hakan Tunca’nın konu ile ilgili açıklamaları şu şekilde;

“Gerek ana gayrimenkulde kat maliki olarak oturan, gerek kiracı olarak bu yerleri kullanan şahıslar, Kat Mülkiyeti Kanununun kendilerine yüklediği ‘Komşunu rahatsız etme’ ilkesi doğrultusunda hareket etmek zorundalar. Eğer yönetim planında, ‘Müzik aleti çalınmaz’ şeklinde bir kural var ise kıyas yolu ile bunun uygulanması mümkündür. Apartman veya site yönetim planında müzik aleti çalınması konusunda bir yasa yok ise ilgili şahıs, makul süre ve saatler içerisinde müzik aleti çalabilir. Eğer bir rahatsızlık var ise durum, site yönetimine bildirilmeli ve ilgili şahsa gerekli uyarı yapılmalıdır. Hala rahatsızlık devam ediyor ise durum, site yönetimi tarafından tutanağa geçirilmeli ve daha sonra ana gayrimenkulün bulunduğu sulh hukuk mahkemesine dava açarak sorunu halletme yoluna gidilmesi gerekmektedir.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz