Apartman yönetimi apartman içerisinde aldığı kararları ve gider ile gelirlerini bir defter üzerinde not alması gerekmekte. İşte apartman defteri bu yüzden gereklidir. Peki apartman defteri ne şekilde tutulur? Apartman defterine ne yazılır? Apartman defteri hakkında bütün sorularınızın yanıtlarını veriyoruz.

Apartman sakinleri arasında seçilen bir yönetici olması gerekiyor. Apartman yöneticisi, kat sakinlerinin aldığı kararlarından ihtarlarına ve tebligatlarının özetleri gibi tüm giderleri veya gelirleri, 32. madde gereğince deftere tarih baz alınarak yazılmalı ve bu defter kapsamında giderlerin belgeleriyle diğer belgelerle beraber bir dosyada saklamak zorundadır. Bu defter, yılın bitmesinden başlayarak bir ay içerisinde apartmanın yöneticisi tarafından notere kapattırılmalıdır. Bu işlem mecburi bir işlem olup tüm yöneticiler tarafından yapılması gereklidir.

Apartman Defteri Kurallarına Uymak Şart

Bu görevleri yerine getirmeyen yöneticiler için 33. maddenin son fıkrasında belirtilen cezalar uygulanacaktır. Ancak bu cezalardan önce maddelerde geçen bazı noktalara değinmemiz gerekiyor. Kat sakinleri alınan kararlara saygı çerçevesi içerisinde uyum sağlamak veya uymak zorundadır. Apartman sakinleri tarafından çıkan sorunlar kat malikleri kurulu tarafından çözülür ve doğru bir karar ile bağlanmalıdır. Yapılan toplantı sırasında alınan kararlarda veya anlaşmalarda, kurulun tamamı imza atmak zorundadır.

Kat sakinleri arasında çıkan anlaşmazlık kurul tarafından çözülmez ise, bu durum hakime taşınabilir ve gerekli ceza uygulanır. Hakime taşınmadan önce malik kurulu tarafından toplu bir çözüm önerisi sağlanmalı ve ortak yol aranmalıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz