Apartman yönetimi aslında apartmanda bulunan yöneticinin yapması gereken sorumluluklar içindedir.  Peki yöneticinin yapması gereken apartman sigortası nedir?

Apartman Sigortası Nedir?

Site yani apartman sakinleri, ortak yaşam alanlarında birçok tehlikeyle karşılaşabilir ve bu durum da yöneticilere ortak alan güvenliği açısından sorumluluk payı bırakıyor. Apartman yöneticisinin sorumlulukları arasında onarım, temizlik işleri, asansör ve kalorifer gibi sorumluluklardan ibaret değildir. Tehlike durumunda oluşabilecek risklere karşı sigorta yaparak önlem almak da vardır.

14 Kasım 2007 tarihinde 5711 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununda değişiklik yapılması kanun kapsamında apartmana yani ortak alana yapılacak olan sigorta konusunda dair maddeler yer almaktadır.  

Madde 21’e göre gayrimenkulün, kat sakinleri kurulu tarafınca tayin edilen değer baz alınarak sigortalanmasını kat sakinleri belirler. Sigorta yapılması durumunda kat sakinleri, sigortanın giderlerini, kat sakinlerinin payları oranıyla hesaplar. Bunla beraber gayrimenkulün tamamı harap olursa eğer, sigorta bedeli aksine sözleşme yok ise, kat sakinleri arsa pay oranına göre paylaşım sağlanır.

Ancak bir veya birkaç bağımsız daire veya daireler ile ortak bölümlerden bazıları hasar almış ise, sigorta bedeli hasarlı bölgenin onarımına arsa paylarınca harcanır. Kat sakinleri konutun sigortasıyla giderilemeyecek olan zararları karşılamak adına kendi kısımlarını sigorta ettirebilirler. Böylelikle hem sigorta bedeli hemde kendi payları da saklı kalacaktır. Apartman sakinleri bu durumu kendi aralarında konuşup anlaşıp, eğer anlaşmazlık durumunda ise bilir kişi tarafından durumun anlaşılabilir olarak anlatılması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz