Apartman Toplantısına Dükkanlar Katılıyor mu?

Ana gayrimenkulün yönetimi, kat malikleri tarafından sözleşme, yönetim planı ve kanun hükümlerine göre verilmiş kararlar ile yapılıyor. Alınacak kararlar için, belirlenen tarihlerde toplantı düzenleniyor. Peki, dükkanlar; apartman toplantılarına katılıyor mu?

Apartman Toplantısı

Kat malikleri kurulu, yılda bir defadan az olmamak üzere, yönetim planında gösterilen zamanlarda toplanıyor. Eğer böyle bir zaman belirtilmemiş ise her takvim yılının ilk ayı içerisinde toplantı düzenleniyor. Toplu yapılarda ise kurullar, iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim planında gösterilen zamanlarda toplanıyor. Eğer böyle bir zaman belirtilmemiş ise ikinci takvim yılının ilk ayı içerisinde toplantı düzenleniyor.

Toplantı için önemli bir sebebin meydana gelmesi durumunda yöneticinin, denetçinin ya da kat maliklerinden üçte birinin istemi üzerine ve toplantı için istenilen tarihten minimum on beş gün önce tüm kat maliklerinin imzalayacağı bir çağrı ya da bir taahhütlü mektup ile toplantı düzenlenebiliyor. Toplantı için ilk çağrıda; birinci toplantıda yeterli sayının sağlanamaması durumunda ikinci toplantının yapılacağı yer ve tarih de belirtiliyor. İlk toplantı ve ikinci toplantı arasındaki süre yedi günden az olamıyor.

Dükkan Sahiplerinin Katılımı

Apartman hakkında alınacak kararlar için düzenlenen toplantılara; daire sahipleri gibi dükkan sahipleri de katılabiliyor. Farklı bir anlaşma olmadığı sürece kat maliklerinden her biri;

  1. a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;
  2. b) Ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlü oluyor.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz