Apartman Yöneticileri Aidat Öder mi?

/ 25 Aralık 2017 / 406 / yorumsuz
Apartman Yöneticileri Aidat Öder mi?

Apartman Yöneticileri Aidat Öder mi?

Aidat, apartmanda ortak kullanım alanlarının giderleri ve günlük hizmetlerin giderleri için belli bir oranda apartman sakinleri tarafından ödeniyor. Peki, apartman yöneticileri aidat öder mi?

Aidat Ödemeleri

Apartmanlardaki ortak kullanım alanlarının giderleri ve günlük hizmetlerin giderleri için ağartman sakinleri tarafından aidat ödemeleri yapılıyor. Apartman sakinleri, toplu yapı kapsamındaki ortak yapı, yer ve tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek ya da bunların başka bir parselde, kamuya ait alanlarda bulunduğunu veya bağımsız bölümlerinin kendilerinin durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya ihtiyaç duymadığını ileri sürse dahi ortak gider payını ve toplanacak olan avansı ödemekle yükümlü oluyor.

Yöneticilerin Aidat Ödemesi

Madde 40: Yönetici, kaide olarak vekilin haklarına sahiptir. Kat malikleri, kendilerine düşen borçları ve yükümleri yönetici tarafından noterlikçe yaptırılan ihtara rağmen vaktinde ve tamamen yerine getirmezlerse, yönetici, hiçbir tazminat ödemeye mecbur olmaksızın, kendine ait sözleşmeyi feshedip yöneticilikten çekilerek bu yüzden uğradığı zararın tazminini kat maliklerinden isteyebilir.  Yönetici, yönetim planında veya kendisiyle yapılan sözleşmede bir ücret tayin edilmemiş olsa bile, kat maliklerinden uygun bir ücret isteyebilir. Kat malikleri kurulu, kat malikleri arasından atanmış yöneticinin normal yönetim giderlerine katılıp katılmayacağı, katılacaksa, ne oranda katılacağını kararlaştırır. Bu yolda, bir karar alınmamış ise, yönetici yönetim süresince kendisine düşen normal yönetim giderlerinin yarısına katılmaz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.