Apartmanda kat sakinleri tarafından seçilen yöneticinin görevlerini veya sorumluluklarını yerine getirip getirmediği denetçiler tarafında denetlenmelidir. Peki kim apartman yöneticisini denetler? Apartman yöneticisi ne zaman denetlenir? Kanunca apartman yöneticisi denetleme nedir?

Apartman yöneticisi nasıl denetlenir?

Apartman yöneticisi kanun esaslarına göre sekiz ve sekiz daireden fazla apartmanlarda kurulması şart. Apartman yöneticisi, kat sakinleri tarafından seçiliyor. Apartman yöneticisi kat sakinleri arasından seçilebilirken, oy birliği ile dışarıdan birisine de olabilir. Görevlerini yerine getirip getirmediği ise denetçiler tarafından denetlenmektedir. Peki apartman denetlenmesi nasıl oluyor?

Madde 41: Kat sakinleri kurulu tarafından yöneticinin burada görev ve tutumları devamlı olarak denetlenir ve haklı bir sebep ortaya çıktığı az yönetici değiştirilir. Hesapların denetlenmesi için bir tarih belirtilmemiş ise, her üç ayda bir denetim yapılabilir. Kat sakinler kurulu denetimi kendi aralarından seçtiği bir denetçiye veya üç kişilik bir denetim kurulunca yapılabilir. Bu bakımdan denetçi veya kurul yönetim çerçevesinde belirtilen zaman kapsamında yada, zaman yok ise her yılın ilk ayı içerisinde kat sakinleri kurulunun verecekleri bir rapor kapsamında yapılabilir. Bu rapor ise kat sakinlerine çoğaltılarak verilebilir.

Denetçiler ise bu raporu ve aldıkları kararlar ile gerekli diğer hususları, sırasıyla 1 den başlayarak giden sayfalara sayfaların tamamı noter mührüyle tasdikli olacak şekilde geçirip altına da imza atarlar. Tüm durum bundan ibaret olunup, kısacası denetçiler kurul veya apartmandan bir kişi seçilerek denetlenir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz