Apartman Yöneticisi Seçmek Zorunlu mu?

Kat malikleri, apartmanın yönetim tarzının ve kanunların emredici hükümlerinin saklı kalması şartı ile kurul halinde yönetici seçiyor. Yönetim, bir kişiye ya da üç kişilik bir kurula ait olabiliyor.

Apartman Yöneticisi Nasıl Seçilir?

Kat malikleri kurulu, yılda bir defadan az olmamak üzere, yönetim planında gösterilen zamanlarda toplanıyor. Eğer böyle bir zaman belirtilmemiş ise her takvim yılının ilk ayı içerisinde toplantı düzenleniyor. Toplu yapılarda ise kurullar, iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim planında gösterilen zamanlarda toplanıyor. Eğer böyle bir zaman belirtilmemiş ise ikinci takvim yılının ilk ayı içerisinde toplantı düzenleniyor.

Yönetim, kat malikleri tarafından kendi aralarından ya da dışarıdan seçilen bir kimseye ya da üç kişilik bir kurula verilebiliyor. Yönetime seçilen kişiye yönetici; kurula da yönetim kurulu adı veriliyor. Yönetici, her yıl yapılan yıllık toplantıda yeniden atanabildiği gibi; eski yönetici de tekrar atanabiliyor.

Yönetici Seçmek Zorunlu mu?

Ana gayrimenkulün sekiz ya da daha fazla bağımsız bölümü bulunuyor ise yönetici atanması zorunlu hale geliyor. Ana gayrimenkulün tüm bölümleri tek bir kişinin mülkiyetinde ise malik, kanunen yönetici oluyor. Yönetici, kat maliklerinin hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanıyor. Kat malikleri, yönetimde anlaşamaz ise gayrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesi tarafından yeni bir yönetici atanabiliyor. Yönetici, aynen kat malikleri tarafından atanan yöneticinin sahip olduğu yetkilere ve sorumluluklara sahip oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz